Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kiedy pracodawca opóźnia się z wypłatą

22 października 2013

Masz dobrą pracę, nieźle zarabiasz, ale… Czasem nawet najlepszy pracodawca może opóźnić się z wypłatą. Powody są różne i nie zawsze wynikają ze złej woli. Wiesz, że pieniądze dostaniesz. Problem w tym, że przed wypłatą otrzymasz też pełen pakiet rachunków, których nieopłacenie na czas może spowodować szereg przykrych konsekwencji. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rachunki zaczekać nie mogą

Opóźnienie wypłaty o kilka dni może sprawić sporo problemów. Są przecież rachunki, których spłaty nie można odłożyć. W takiej awaryjnej sytuacji z pomocą przyjść może pożyczka na przejrzystych zasadach, którą możesz uzyskać w ciągu 15 minut w Internecie. Z pomocą pracownikom, którzy czekają na należne im wynagrodzenie, przychodzi jeden  z największych pożyczkodawców online na świecie, które stały się narzędziem równie praktycznym, jak karty kredytowe. By przekonać się, jak to działa, wystarczy zajrzeć na www.wonga.pl. Przejrzystość tej strony i wyraźne podkreślenie ostatecznej ceny pożyczki sprawiają, że nawet w tak trudnej sytuacji można zachować odpowiedzialność. Szybkość transakcji i jej bezpieczeństwo to podstawa dla tych, którzy nawet w awaryjnych sytuacjach zachowują zdrowy rozsądek.  Bezpieczna pożyczka może pomóc w chwili, gdy problemy z uzyskaniem wynagrodzenia za pracę pojawiają się sporadycznie. Gorzej, gdy wypłata po terminie staje się zjawiskiem nagminnym. Co wtedy?

Gdy sytuacja powtarza się zbyt często

lokata_ideaNiestety, wśród pracodawców nie brak osób, które swym pracownikom pensję konsekwentnie wypłacają po terminie lub w ratach. Jest to niezgodne z prawem pracy, które jasno mówi iż obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia w ustalonym terminie. W chwili, gdy dzieje się inaczej, pracownik ma prawo domagać się swych praw oraz wypłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami ustawowymi za każdy dzień opóźnienia. Warto zacząć od rozmowy z pracodawcą i zażądania od niego stosownych wyjaśnień. Jeśli to nie pomaga, a sytuacja z opóźnieniami przy wypłacie powtarza się nagminnie, można wystąpił na drogę sądową. Można również złożyć wymówienie bez okresu wypowiedzenia.

Co grozi nierzetelnemu pracodawcy?

Wielu pracowników boi się postępowania sądowego. W rzeczywistości powody do obaw powinien mieć tylko pracodawca. Należy pamiętać, że to prawo określa zasady rozliczania się pracodawcy ze swymi podwładnymi, a każde naruszenie owych zasad jest poważnym wykroczeniem. Pozwany musi się zatem liczyć z tym, że sąd nie tylko nakaże mu uregulować wszelkie zobowiązania finansowe, ale i ustanowi karę w postaci grzywny. Minimalna wysokość takiej kary to tysiąc złotych, choć wysokość grzywny może wynieść nawet 30 tysięcy. Tak stanowi Kodeks pracy.

A co z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło? Tu termin dokonania zapłaty musi zostać określony w umowie, sporządzonej zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Choć mają tu zastosowanie inne przepisy, pracownik zbyt długo czekający na wynagrodzenie również może dochodzić swych praw przed sądem. Pozostaje jeszcze sprawa osób prowadzących działalność gospodarczą. Wystawiają oni faktury, w których określony jest termin płatności. Jeśli wcześniej nie została zawarta odrębna umowa z klientem, w razie opóźnienia z wypłatą obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego. Co może przedsiębiorca? Może wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty, ma też prawo do złożenia pozwu w sądzie jeśli wcześniejsze wezwania nie przyniosą efektów.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :