Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kiedy potrzebna jest profesjonalna wycena nieruchomości?

23 marca 2016

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego i uzyskanie profesjonalnej wyceny nieruchomości nie zawsze jest tylko kwestią chęci jej posiadania po to, aby jak najkorzystniej kupić, bądź sprzedać daną nieruchomość. Bardzo często udokumentowana wycena wymagana jest przez przepisy prawa.

Przedstawienie wyceny przygotowanej przez rzeczoznawcę wymagane jest w wielu przypadkach, które zostaną dokładnie przedstawione poniżej.

Kiedy wycena rzeczoznawcy jest bezwzględnie wymagana?

W pierwszym przypadku wycena rzeczoznawcy wymagana jest przy każdym kredytowanym kupnie nieruchomości. Bank decydując o zdolności kredytowej, kieruje się właśnie wyceną rzeczoznawcy, który porównując ze sobą podobne nieruchomości, będące przedmiotem sprzedaży w ostatnim czasie szacuje wartość tego co nabywca chce kupić.

wycena_nieruchomosciWyceny nieruchomości dokonanej przez rzeczoznawcę bardzo często żądają również ubezpieczyciele, w przypadku, kiedy klient chce ubezpieczyć nieruchomość. Dotyczy to zwłaszcza nietypowych nieruchomości. W tej sytuacji bardzo często należy przedstawić firmie ubezpieczeniowej operat szacunkowy, lub opinię określającą wartość przedmiotu ubezpieczenia. W miastach takich jak Piła, czy Gniezno prawie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wymagają wyceny nieruchomości.

Kolejnym powodem, dla którego konieczne może być uzyskanie wyceny rzeczoznawcy jest uczestnictwo w postępowaniu spadkowym, lub też innego rodzaju sprawami sądowymi dotyczącymi mienia. Mogą być to na przykład postępowania sądowe o podział majątku, czy rozliczenie nakładów poniesionych na budowę nieruchomości. W tych przypadkach sąd zawsze wymaga przedstawienia szacunkowej wartości mienia dokonanej wycenionej przez rzeczoznawcę.

Czym jest operat szacunkowy?

W powyższych akapitach pojawiły się dwa pojęcia, które mogą być niezrozumiałe dla laika.

Mowa tu między innymi o operacie szacunkowym.

Jest on opinią autorską rzeczoznawcy majątkowego mówiącą o wartości nieruchomości, oraz stanowi dokument urzędowy. Zawsze sporządzany jest on tylko w formie pisemnej. Operat mieści w sobie informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Są to zagadnienia takie jak: wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności oraz rozwiązań merytorycznych, a także przedstawienie toku obliczeń i wyniku końcowego. Operat szacunkowy koniecznie musi posiadać adnotację o sposobie dokonania obliczeń.

Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę w Wielkopolsce?

Znalezienie odpowiedniego rzeczoznawcy majątkowego, który stworzy naprawdę rzetelny operat szacunkowy, nie należy do zadań prostych.

Każdy mieszkaniec Piły, czy Gniezna, swoje poszukiwania powinien zacząć przez internet. Dzięki temu może zaoszczędzić on naprawdę dużo czasu. Najprościej odpowiedniego rzeczoznawcę znaleźć można poprzez wpisanie do wyszukiwarki internetowej sformułowania: wycena nieruchomości Piła, a także wycena nieruchomości Gniezno. Oczywiście, doskonale pasuje tutaj również wpisanie frazy takiej jak: rzeczoznawca Piła.

http://krmpw.pl/wycena-nieruchomosci/

Tagi: ,

Podobne artykuły :