Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kiedy i jak korzystać z analizy technicznej?

5 września 2015

Inwestowanie wiąże się z koniecznością prognozowania najlepszych momentów na otwarcie czy zamknięcie pozycji. By inwestor mógł trafnie wytypować taką chwilę, musi skorzystać z szeregu narzędzi. Analiza techniczna jest jednym z nich.

Do dyspozycji inwestorów jest wiele sprawdzonych narzędzi, których używanie pozwala określić, czy inwestor na przeprowadzonej transakcji zyska, czy straci. Jednym z najpopularniejszych jest analiza techniczna. Bazując na historycznych notowaniach, pozwala ona określić moment, w którym sprzedaż lub kupno walut będą najkorzystniejsze. Ponieważ jednak analizę techniczną wykonuje się na wykresach, wszyscy zainteresowani muszą nauczyć się takie sporządzać.

analiz_tech_korzystanAnaliza techniczna jest powszechnie wykorzystywana przez traderów, choć wiąże się ona z koniecznością gromadzenia szczegółowych danych i umieszczania ich na wykresach. W zależności od stopnia zaawansowania, inwestor może korzystać z prostych lub rozbudowanych wykresów. Na tych ostatnich możliwe jest przedstawienie największej puli informacji. By nauczyć się prawidłowo analizować dane przedstawione na wykresach, inwestorzy mogą skorzystać z darmowych kursów organizowanych przez brokerów.

Analiza techniczna, czyli wyraźny sygnał dla inwestora

Korzystanie z analizy technicznej sprowadza się do tego, że inwestor może wskazać najlepszy moment na przeprowadzenie transakcji kupna lub sprzedaży wybranych instrumentów finansowych. By jednak wytypować najlepsze sytuacje, zainteresowani muszą szukać na wykresach konkretnych sygnałów, świadczących o tym, jak zmieni się sytuacja na rynku w najbliższym czasie. W tym pomocne są m.in. trendy.

Zasadniczo inwestorzy wyróżniają trzy rodzaje trendów kursu:

–   wzrostowy – wówczas, gdy dołki cenowe są położone coraz wyżej;
–   spadkowy – o takim można mówić wtedy, gdy szczyty cenowe są położone coraz niżej;
–   boczny (zwany również horyzontalnym) – ma on miejsce wówczas, gdy dołki i szczyty cenowe zamykają się w tych samych obszarach cen.

Poszukiwanie trendów na wykresach jest o tyle istotne, że dzięki niemu inwestorzy mogą w przybliżeniu wskazać, jak długo dana para walut będzie poruszać się w określonym trendzie i jak będzie zachowywać się w przyszłości. Uzyskanie takich informacji pozwala na przygotowanie się do otwarcia lub zamknięcia pozycji z zyskiem.

Jak inwestować, by zarobić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale specjaliści wskazują, że osoby, które opanują sporządzanie wykresów niezbędnych do analizy technicznej i jednocześnie będą potrafiły prawidłowo odczytywać z nich informacje, mają szansę zminimalizować ryzyko praktycznie do zera. Ważne jest jednak to, by inwestowały zawsze zgodnie z trendem. Część domów maklerskich, by wspomóc swoich klientów, wskazuje, jaki trend panuje aktualnie na rynku.

Inwestowanie zgodnie z trendem pozwala również na efektywne wykorzystywanie dźwigni finansowej. Za pomocą tego narzędzia można zwiększyć zyski, ale też więcej stracić. Z tego względu inwestor powinien używać dźwigni tylko wówczas, gdy wspomógł się analizą techniczną. Dzięki temu może być pewien, że jego portfel inwestycyjny zwiększy się.

Tagi: ,

Podobne artykuły :