Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Kawalerki wracają do łask?

8 listopada 2012

W bieżącym roku doszło do nieznacznych wzrostów udziału kawalerek w ofercie deweloperów na najbardziej rozwiniętych rynkach miejskich w naszym kraju nieco się obniżył. Czy to początek powrotu kawalerek do łask?

Stałą tendencją obserwowaną w ostatnich kilku latach jest projektowanie coraz mniejszych mieszkań deweloperskich. Mówi się o dążeniu deweloperów do kompresowania mieszkań, a dzięki niższej cenie całkowitej więcej osób może sobie pozwolić na zakup lokalu. Jest to konsekwencja ograniczonego dostępu do kredytów bankowych i niepewnej sytuacji na krajowym rynku pracy. Dotychczas kompresowanie mieszkań odbywało się z jak najmniejszą stratą na funkcjonalności. Prawdziwym hitem okazały się być tzw. mieszkania kompaktowe tj. 2 lub 3-pokojowe lokale o możliwie najmniejszej powierzchni. Rosnący rynkowy udział mniej funkcjonalnych kawalerek to zapoczątkowanie nowego trendu.

W I półroczu br. największy wzrost udziału lokali 1-pokojowych w gronie pięciu porównywanych miast zanotowano we Wrocławiu oraz Krakowie. W tych dwóch miastach udział ten jest zarazem największy. Już co ósme mieszkanie w ofercie deweloperów jest kawalerką. Co ciekawe udział kawalerek w ofercie nie jest pochodną cen. W najdroższym porównywanym mieście – Warszawie deweloperzy relatywnie najrzadziej decydują się na projektowanie mieszkań 1-pokojowych. Być może jest to konsekwencja zdecydowanie największych zdolności nabywczych mieszkańców stolicy. Warto podkreślić, że mieszkania składające się z jednego pokoju stanowią z reguły większy odsetek wszystkich lokali deweloperskich w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi. To właśnie młode osoby po ukończeniu nauki zazwyczaj decydują się na zakup takiego lokalu, a poza tym dobrze zlokalizowana kawalerka to doskonały produkt inwestycyjny z przeznaczeniem na rynek najmu.

Jarosław Skoczeń – Pełnomocnik Zarządu Emmerson S.A
www.emmerson.pl


 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :