Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jesień dobra dla struktur

10 grudnia 2009

Z opublikowanego na początku listopada raportu Open Finance na temat wyników produktów strukturyzowanych zakończonych w ostatnim półroczu wyłaniał się wyraźny obraz: to był zły okres dla klientów struktur ? mediana wyników zakończonych inwestycji wyniosła bowiem zaledwie 0,55 proc. w skali roku. Tylko jedna inwestycja zakończona w tym okresie przyniosła ponad 7 proc. w skali roku ? Lokata Inwestycyjna Raiffeisen Banku Polska dała 12 proc., co po odliczeniu obowiązkowego podatku od zysków kapitałowych oznacza 9,72 proc. zysku netto. Czwarty kwartał br. jeszcze się nie skończył, a już wiadomo, że będzie lepiej.


Liderem jeśli chodzi o wynik w skali roku jest struktura Sprint III przygotowana przez firmę Wealth Solutions, która dała zarobić 19 proc. w ciągu roku. Na dodatek opakowanie jej w ubezpieczenie na życie i dożycie sprawia, że inwestorzy nie musieli płacić od zysku podatku.

Niewiele mniej, bo 18,8 proc. rocznie (69,53 proc. za okres inwestycji minus podatek) przyniosła trzyletnia obligacja ICBC NOTE, dostępna w Banku Millennium, która pozwalała zarabiać na wzroście cen akcji Industrial and Commercial Bank of China Limited ? czołowego chińskiego banku. Powodów do narzekań nie mieli także klienci Deutsche Banku PBC, którzy zdecydowali się na ulokowanie swoich pieniędzy w piątą edycję Certyfikatów Express db WIG20. Inwestycja przyniosła 13 proc. przez rok, co po odjęciu podatku Belki daje ponad 10,5 proc. zysku netto.

Te przykłady pokazują, że tzw. ?timing? ma w produktach strukturyzowanych nie mniejsze znaczenie niż w przypadku inwestowania w fundusze czy akcje. W grudniu zakończy się kolejny Certyfikat Express db WIG20 (Deutsche Bank PBC), który najprawdopodobniej da 14 proc. w rok, a takich inwestycji, zakończonych sukcesem, będzie coraz więcej.

dobrajesienstruktur

Nie znaczy to oczywiście, że wszystko jest piękne i kolorowe. Nadal są produkty kończące się zwrotem kapitału lub minimalnym zyskiem (np. 2 proc. na rocznym Apetycznym Trio Banku BGŻ czy 3,24 proc. w trzy lata na KBC Indeks Nieruchomości FIZ (KBC TFI)), ale okres najgorszych wyników mamy już za sobą. Inwestując w produkt strukturyzowany należy być świadomym, że nie gwarantuje on zysku, a jedynie ochronę kapitału i to nie w każdym przypadku. Zysk może wypracować, ale nie musi.


logo_noweopenMarcin Krasoń
Open Finance
www.open.pl


Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

 Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :