Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak zarządzać domowym budżetem?

8 listopada 2014

Prowadzone od kilku lat badania pokazują, że Polacy potrafią oszczędzać. Z drugiej strony planowanie domowego budżetu bardzo często przyprawia nas o ból głowy. Jeszcze trudniejsza jest realizacja naszych planów związanych z miesięcznymi wydatkami. Zastanówmy się zatem w jaki sposób efektywnie zarządzać domowymi finansami, aby mieć pieniądze i nie musieć odmawiać sobie wszystkiego.

Domykanie budżetu

Ideą planowania domowego budżetu jest sytuacja, w której przychody pokrywają wszystkie wydatki. Skuteczność zarządzania domowym portfelem określamy najczęściej w cyklach miesięcznych. Jeśli wypłata wystarcza nam na pokrycie wszystkich wydatków, ponoszonych w ciągu miesiąca, to oznacza, że dobrze kierujemy domowymi finansami. Idealną sytuacją będzie w tym przypadku nadwyżka gotówki na koniec miesiąca, która pozwoli nam wygenerować oszczędności. W przypadku, kiedy wydatki przekroczą przychody powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze dotychczasowe działania i zabrać się ostro za poprawę zarządzania budżetem domowym. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rad i wskazówek.

budzet_domowy_2014

Kontrola regularnych wydatków

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże kwoty uciekają z naszego budżetu przez regularne wydawanie małych kwot. Doskonałym przykładem będzie tu chociażby rachunek za telefon lub Internet. Wydatek rzędu 50 zł w ciągu miesiąca nie wydaje nam się dużą kwotą. Jeśli jednak pomnożymy go przez 12 miesięcy to otrzymamy 600 zł! Płacąc 30 zł miesięcznie wydajemy 360 zł w ciągu roku. Różnica 240 zł nie jest już małą kwotą. Warto także rozejrzeć się za „multi ofertą”, która obejmuje telewizję, Internet i telefon skupione u jednego Operatora. Dzięki temu możemy uzyskać lepsze ceny jednostkowe.

Hipermarkety to zło!

Dlaczego robimy zakupy w hipermarketach? Ponieważ poszczególne produkty są tam tańsze niż w lokalnych, osiedlowych sklepikach. A więc kupując w hipermarketach oszczędzamy. Nie jest to prawdą! W sklepach wielkopowierzchniowych jesteśmy bowiem narażeni na więcej pokus. Pułapki te są oczywiście mądrze przygotowane przez osoby odpowiedzialne za marketing i sprzedaż. Pojedyncze produkty nabywamy w niższych cenach, ale kupujemy ich więcej. Reasumując, w hipermarketach kupujemy taniej, ale wydajemy więcej pieniędzy. A to bardzo boli nasz budżet domowy!

Nie wyrzucaj jedzenia!

Zapewne każdy z nas zwrócił kiedyś uwagę na informacje, że Polacy marnują żywność. Wiele w tym prawdy. Jak zapobiec temu zjawisku? Powinniśmy planować jadłospis chociażby na najbliższy tydzień. Dzięki temu będziemy mogli kupować tylko to czego naprawdę potrzebujemy i co wykorzystamy. Warto także na bieżąco sprawdzać jakie produkty mamy w lodówce i kiedy upływa ich termin ważności. To „zoptymalizuje” naszą listę zakupów i ograniczy wydatki na jedzenie, które stanowią poważną część domowego budżetu. Oczywiście skrupulatne planowanie posiłków nie oznacza, że nie możemy czasem dać ponieść się fantazji kulinarnej.

Chłodna głowa w czasie zakupów

Jeżeli robimy zakupy to starajmy się zachować przy tym rozsądek i chłodną głowę. Często oglądając wystawę sklepową widzimy produkt, który nam się podoba i który chcielibyśmy mieć. Niejednokrotnie dajemy się wtedy ponieść emocjom. „Skoro już tu jestem to mogę przecież od razu kupić ten odkurzacz. Przecież go potrzebuję!” – takie myśli przewijają się często w głowach Konsumentów. Wynikiem tego jest zakup przydatnej rzeczy, ale w cenie wyższej niż moglibyśmy uzyskać po analizie ofert konkurencji. Chcąc kupić np. odkurzacz powinniśmy:

–    określić środki jakie możemy przeznaczyć na zakup,
–    przeanalizować oferty poszczególnych sprzedawców,
–    wybrać najbardziej korzystną pod względem stosunku cena-jakość propozycję,
–    dokonać zakupu.

I tej kolejności nie należy pod żadnym pozorem zmieniać!

Samochód jak członek rodziny

Wydatki na użytkowanie samochodu stanowią dużą część domowego budżetu wielu rodzin. Warto zatem zadbać o optymalizację kosztów związanych z eksploatacją auta. W jaki sposób? Tak naprawdę nie ma jednej metody. Z pewnością powinniśmy zacząć od bardziej ekonomicznej jazdy, która oszczędza nie tylko paliwo, ale także poszczególne podzespoły naszego pojazdu. Sporo można także zaoszczędzić na świadomym i przemyślanym wyborze zarówno zakresu ubezpieczenia auta jak i decyzji odnośnie firmy ubezpieczeniowej, z której usług skorzystamy. Jeśli zajdzie konieczność naprawy to warto przemyśleć zakup tzw. zamienników. Oryginalne części są bardzo drogie a ich zamienniki często nie ustępują jakością tym pierwszym.

Nie inwestuj w tandetę!

Oszczędzanie = szukanie najniższej ceny. To równanie nigdy nie będzie prawdziwe. W tej układance brakuje bowiem ważnego elementu, którym jest jakość. Kupując najtańsze ubrania czy sprzęty AGD musimy liczyć się z krótkim okresem ich żywotności. Tak więc kupujemy tanio, ale zakupiony towar wystarcza nam na krótki okres czasu. Unikajmy niepowtarzalnych okazji i zaskakujących promocji, gdyż absurdalnie niska cena równa się zazwyczaj bardzo niskiej jakości produktu.

Domowy budżet każdej rodziny jest w pewnym sensie niepowtarzalny i nie da się do niego przyłożyć jednego schematu. Niemniej jednak, kierując się przedstawionymi wyżej wskazówkami, będziemy w stanie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć wiele niepotrzebnych kosztów. Dzięki temu ograniczymy wydatki bez konieczności przeprowadzania rewolucji w naszym życiu. A być może, w niedalekiej przyszłości, domowy budżet zacznie nawet generować zyski!

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na moją stronę www

Jacek Sołtysiak

Indywidualny Doradca Finansowy z Wrocławia

jaceksoltysiak.pl

Tagi:

Podobne artykuły :