Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak zaoszczędzić na wydatkach związanych z użytkowaniem samochodu?

12 kwietnia 2014

Kupując samochód, musimy być gotowi na ponoszenie kosztów jego posiadania. Już na wstępnym etapie użytkowania własnego pojazdu wydatki związane z konieczną rejestracją i ubezpieczeniem pojazdu są wysokie, zwłaszcza jeśli młody kierowca nie może skorzystać ze zniżek na ubezpieczenie OC i AC.

Podstawowe ubezpieczenie

Chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z użytkowaniem samochodu, kierowca może na początek wykupić dla auta wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a zrezygnować z uiszczania składki na ubezpieczenie autocasco, NNW czy Assistance. Jeśli kierowca chce zapewnić sobie minimalną ochronę w nieprzewidzianych wypadkach, może zdecydować się na przykład na oferowany w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych tzw. mini assistance. Koszt takiego ubezpieczenia jest niewielki, a daje minimalną ochronę assistance kierowcy, najczęściej wyłącznie na terenie własnego kraju. Niskim kosztem można zapewnić sobie ubezpieczenie NNW, z sumą ubezpieczeniową na poziomie 10 tys. zł, jedynie dla kierowcy, nie zaś dla pasażerów.

Jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC?

stluczka_advertorialsJeśli młody kierowca nie ma własnych, wypracowanych zniżek na OC i AC, może zarejestrować samochód wraz ze współwłaścicielem i skorzystać z jego zniżek. Jest to jeden ze sposobów obniżania składki na OC, jaki został wymieniony w akademii wiedzy w serwisie mFind. Obowiązkowe ubezpieczenie OC młodego kierowcy może być znacznie droższe niż ubezpieczenie tego samego samochodu dla doświadczonego trzydziesto- czy czterdziestolatka. Dlatego można współdzielić, przynajmniej formalnie, samochód ze starszym bratem czy ojcem, o ile mają oni zniżki na OC. Ubezpieczyciele postrzegają młodych kierowców jako ryzykownych, często powodujących wypadki, dlatego też ich ubezpieczenia OC są droższe od tych oferowanych doświadczonym kierowcom, z kilkunastoletnim stażem „za kółkiem”. Młodzi kierowcy mogą zostać obłożeni przez firmę ubezpieczeniową zwyżką na ubezpieczenie.

Paliwo i regularne przeglądy

Inwestując w regularne przeglądy samochodu w renomowanym warsztacie, możemy ustrzec się sytuacji, w której nagle silnik samochodu odmówi posłuszeństwa. Być może mechanik wcześniej zauważy usterkę i naprawi jeden z podzespołów samochodu, zanim dojdzie do poważnej awarii.

Zaoszczędzić możemy na eksploatacji samochodu, montując w pojeździe instalację gazową. Litr gazu LPG do samochodu kosztuje mniej niż 3 zł, z kolei benzyna czy olej napędowy to 5,5 zł za litr. Choć samochód z instalacją gazową może spalać nieco więcej paliwa na 100 km, to i tak koszty przejazdu tego samego odcinka przy użyciu gazu LPG będą mniejsze. Instalacja gazowa opłacalna jest jednak tylko dla kierowców, którzy dużo jeżdżą samochodem, bowiem w takim przypadku koszty jej montażu szybko się zwrócą.

Tagi: ,

Podobne artykuły :