Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak zacząć zarabiać na giełdzie

8 czerwca 2010

Zarabianie na giełdzie jest proste, wręcz nudne. Bo gdy zajmie się dobrą pozycję, ustawi zlecenie chroniące nas przed stratami, pozostaje tylko czekać. Kurs rośnie, przesuwamy zlecenie obronne. Kurs zaczyna spadać, zlecenie obronne zamyka pozycje automatycznie. Wartość portfela rośnie. Proste, prawda?

Zarabiania można się nauczyć


Niektórzy mówią, że zarabianie pieniędzy trzeba mieć we krwi? Cóż, może to pomaga. Jednak skutecznego inwestowania na giełdzie po prostu można się nauczyć – a najłatwiej przychodzi to młodym ludziom. Jak pokazują badania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, na giełdzie w 2009 roku inwestorzy do 25 roku życia stanowili 25% i był to wzrost z 20% w 2008 roku. Na giełdzie gra więc coraz więcej młodych ludzi. W jaki sposób stać się jednym z nich?

Poszukaj nauczyciela

Najłatwiejszym sposobem jest poszukanie profesjonalnych rad w Internecie. Internet ma niezaprzeczalny wpływ na giełdę i zainteresowanie nią. Coraz więcej zleceń realizowanych jest z internetowych rachunków maklerskich, a decyzje podejmowane są w oparciu o narzędzia dostępne online. Wielką rolę edukacyjną pełnią portale internetowe. W sieci znaleźć można ogólnotematyczne serwisy, które zalewają swoich użytkowników całym strumieniem różnorakich informacji, w tym tymi związanymi z GPW. Istnieje też wiele serwisów specjalistycznych, koncentrujących się tylko na giełdzie i informacjach z nią związanych. Często nie ograniczają się do newsów i tradycyjnych porad, ale oferują też darmowe poradniki, które krok po kroku uczą giełdowego ABC.

Zabierz się do nauki

Dzięki Internetowi dostęp do informacji, porad i instrukcji jest obecnie dość łatwy. Wystarczy więc zabrać się do nauki. W jej trakcie warto sprawdzać swoją wiedzę na symulatorach giełdowych, a później po nabraniu wprawy rozpocząć prawdziwą przygodę inwestycyjną. Zarabianie na giełdzie można potraktować jako hobby, ale pamiętać należy, że obracamy prawdziwymi pieniędzmi. Dla jednych to ?hobby? będzie sposobem na pomnażanie oszczędności – dla innych stanie się podstawowym źródłem utrzymania.  Tacy inwestorzy, dzięki giełdzie, uzyskają wolność, niezależność i satysfakcję z własnej pracy.

Jednak oba sposoby bezwzględnie wymagają profesjonalnego podejścia i zaangażowania. Każdy musi odrobić pracę domową. Zacząć należy od zapoznania się ze sposobem zakładania rachunku maklerskiego, rodzajami zleceń na giełdzie i wtedy można przejść do najciekawszych działań, czyli poszukiwania spółek.

Szukaj pereł a będziesz bogaty

Pieniądze nieodłącznie związane są z emocjami. W pewnym sensie chciwość jest dobra, bo ?pcha? nasz świat do przodu. Poszukiwanie akcji i ich posiadanie może wywoływać podobne uczucia przyjemności jak zbieranie grzybów, wędkowanie, kolekcjonowanie różnych przedmiotów czy nawet uprawianie sportów ekstremalnych. Pojawiać się też będą oczywiście i negatywne emocje a panowanie nad tymi dwiema siłami wyróżnia zarabiającego inwestora.

Można by zapytać ?gdzie nurkować aby znaleźć te perły??. W tym miejscu znów wracamy do Internetu. Na wspominanych już portalach tworzonych przez praktyków można odnaleźć wiele bardzo dobrych analiz i wskazówek. Portale specjalistyczne (zazwyczaj nie związane z dużymi instytucjami, bo one podają raczej ogólne informacje) dzielą się na te związane z analizą fundamentalną (analiza finansowa) i analizą techniczną (badającą kształtowanie się ceny). Przy czym bardziej przydatna dla każdego inwestora wydaje się być analiza techniczna, ponieważ z wykresu można wyczytać, co stanie się w przyszłości z kursem akcji czy indeksów.  Aby to robić, należy poświęcić czas na naukę zachowań kursów (np. fale wg. Teorii Elliotta) oraz przejrzeć odpowiednio dużą ilość wykresów i analiz aby ?nauczyć? oko rozpoznawania schematów. Co to znaczy? To, że doświadczony inwestor po jednym spojrzeniu na wykres potrafi od razu rozpoznać znajomy schemat owocujący wzrostem kursu. Nie trzeba chyba jeszcze przypominać o przyjemności związanej z rozwojem sytuacji zgodnym z założoną prognozą.

Zacznij zarabiać!

Zarabianie na giełdzie jest proste i pasjonujące. Może stać się dorywczym hobby, wielką pasją oraz alternatywą dla ?etatu?. Trzeba poczuć tylko pewną ?chciwość? i poświęcić czas na naukę i przeglądanie wykresów w specjalistycznych serwisach internetowych.

autor:
Piotr Głowacki, twórca Infoinwestor.pl
profesjonalnego serwisu dla indywidualnych inwestorów giełdowych

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :