Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak wygląda wypowiedzenie umowy OC i z czym to się wiąże?

24 sierpnia 2014

Wielu z nas zastanawia się jak wygląda wypowiedzenie umowy OC, czy w ogóle jest to możliwe, a jeżeli tak, to z czym to się wiąże. Poniżej przedstawiamy informacje na ten temat.

Podstawowa oferta ubezpieczenia OC w każdej firmie jest taka sama. Jest to związane z obostrzeniami prawnymi. Jednak w pakietach z OC formy ubezpieczeniowe proponują różne dodatkowe opcje oraz zniżki, z tego powodu oferta się różnicuje. Różne są również wysokości składek. Dlatego czasem chcemy zmienić ubezpieczyciela, aby móc skorzystać z atrakcyjniejszej oferty. Wiąże się to z wypowiedzeniem umowy OC.

Jak wypowiedzieć umowę polisy OC?

1. Jeżeli kupujemy samochód.

Samochód, który kupujemy, jeśli jest ubezpieczony mamy 30 dni na decyzję o pozostaniu u obecnego ubezpieczyciela lub o zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego. Każdy ubezpieczyciel powinien posiadać formularz wypowiedzenia. Można z niego czasem skorzystać online. Ważna jest data zawarcia umowy, którą zazwyczaj należy wpisać do formularza. Wypełniony dokument należy dostarczyć do obecnego ubezpieczyciela, można też przesłać pocztą. Liczy się data stempla pocztowego. Jeżeli przekroczymy 30 dni, umowa zostanie przedłużona o następny rok.

1. Jeżeli umowa wygasa.

Jeżeli zbliża się koniec umowy, wypowiedzenie umowy OC należy dostarczyć najpóźniej jeden dzień przed jej końcem. Jeżeli spóźnimy się, zostanie ona przedłużona o następne 12 miesięcy. Taki automatyzm został wprowadzony w prawie polskim, aby przeciwdziałać nieubezpieczonym autom. Ma to być zabezpieczenie dla potencjalnych poszkodowanych. Efekt działania tego prawa jest jednak taki, że często dochodzi do nieporozumień. Ci, którzy zdecydują się na nowego ubezpieczyciela, zapłacą składkę, a nie złożą na czas wypowiedzenia umowy OC, w efekcie płacą podwójnie. Dlatego bardzo ważne jest, aby przestrzegać daty wygaśnięcia umowy. Dzięki temu możemy mieć realny wpływ na to, gdzie chcemy być ubezpieczeni. Obecnie niemożliwe jest w Polsce wypowiedzenie umowy OC przed czasem jej wygaśnięcia.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :