Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak wygląda rynek mieszkań na wynajem w Warszawie?

1 kwietnia 2016

Rynek nieruchomości w stolicy jest na tyle obszerny, że stojąc przed wyborem idealnego mieszkania na wynajem musimy uzbroić się w cierpliwość oraz dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz budżet.

Duża rozpiętość zarówno cenowa, jak i jakościowa mieszkań w Warszawie wymaga od wynajmujących rozeznania w temacie. Określenie swoich wymagań to pierwszy krok do rozpoczęcia poszukiwań, kolejnym jest przeglądanie ofert oraz wizyty w poszczególnych lokalach.

Dobrze sprecyzowane kryteria

warszawa_nocaWarszawa jest obecnie największym rynkiem najmu w Polsce. W stolicy do wynajęcia jest prawie 30 tysięcy mieszkań, więc jest w czym wybierać. Dokładnie określone, najlepiej spisane na kartce oczekiwania, związane z mieszkaniem w Warszawie, zdecydowanie ułatwią oraz przyspieszą proces finalizacji najmu. W dużej mierze nasze potrzeby będą różnić się względem sytuacji rodzinnej, zawodowej czy finansowej. Innego mieszkania na wynajem w Warszawie będziemy szukać dla singla, innego dla rodziny, a innego dla studenta. Warto również określić standard lokalu, ilość pokoi i numer piętra. Często zapominamy o kwestiach bardzo ważnych, bezpośrednio pływających na cenę eksploatacji, a są to: rodzaj ogrzewania, okna czy drzwi. W przypadku rodzin nie bez znaczenia jest winda, balkon, obecność terenów zielonych i spokojne oraz bezpieczne sąsiedztwo. Znaczącą kwestią jest lokalizacja nieruchomości w Warszawie. Jest ona istotna, nie tylko z uwagi na wygodę czy bliskość centrum lub miejsca pracy, ale przede wszystkim determinuje cenę.

Lokalizacja vs cena

Proces migracyjny w stolicy postępuję bardzo szybko. Ma na to wpływ przede wszystkim rozbudowany rynek pracy, który oferuje lepsze warunki oraz atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Ponadto szeroki wybór szkół i uczelni przyciąga do miasta rzesze młodych ludzi. Fakt ten z powodzeniem wykorzystują inwestorzy, pożytkując tę sytuację do rozwijania rynku mieszkań na wynajem w Warszawie. Wciąż najważniejszym kryterium najmu jest cena, a następnie lokalizacja. Obie kwestie są silnie zależne od siebie, ponieważ im lepsza dzielnica, tym droższe mieszkanie. Niekiedy ceny te różnią się bardzo mocno. Oczywiście inna lokalizacja będzie atrakcyjna dla studentów, którzy chcą mieszkać jak najbliżej miejsc rozrywki oraz uczelni, a inna dla rodzin. Obie grupy zwracają jednak uwagę na korzystne oraz komfortowe połączenia komunikacyjne z różnymi częściami miasta. Dlatego też daje się zauważyć duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem w Warszawie, znajdującymi się w pobliżu linii metra. Warto mieć jednak na uwadze, że te lokale automatycznie są o 10% droższe. Przykładowo kawalerka do 20 mkw przy metrze Racławicka kosztuje ok. 1800 zł za miesiąc, natomiast koszt wynajmu takiego samego mieszkania na Gocławiu wyniesie ok. 1650 zł/miesiąc.

Cenny najem

Spośród osób szukających nieruchomości w Warszawie ponad 57% dysponuje budżetem nie większym niż 2 tysiące złotych. Z tej liczby 48% szuka mieszkania 2-pokojowego. Jedynie 19% wszystkich poszukujących zainteresowana jest wynajmem kawalerki. Wynika to głównie z wysokich cen tych ostatnich. Dlatego młodzi ludzie poszukują większych mieszkań i wprowadzają się do nich w grupach, dzięki czemu koszty rozkładają się po równo. Kawalerki na wynajem wahają się w przedziale od ok. 1300 zł na obrzeżach miasta do ponad 2000 zł w dzielnicach prestiżowych lub w pobliżu centrum. W przypadku mieszkań dwupokojowych ceny kształtują się od 1800 zł do 3200 zł. Najtańsze dzielnice to Ursus, Białołęka oraz Rembertów i Wesoła. Do tych najdroższych zaliczają się Śródmieście, Wilanów czy Mokotów.

Tagi: ,

Podobne artykuły :