Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

12 października 2017

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj bardzo duże zobowiązanie dla całego Twojego gospodarstwa domowego. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny należy dołożyć szczególnie wysokiego staranności. Co jest szczególnie istotne?

Różnice w kosztach kredytów hipotecznych w różnych bankach mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych na przestrzeni trwania kredytu. Dlatego warto poświęcić kilka godzin na dobre zrozumienie i porównanie warunków w różnych bankach. Pomoże w tym ten przewodnik po kredytach hipotecznych. Poniżej skrót czego możesz się z niego dowiedzieć.

Kredyt hipoteczny – samodzielnie czy z doradcą kredytowym?

hipotekaodpodstawKredyt hipoteczny to produkt dość skomplikowany jak na standardy produktów bankowych. Zawiera wiele niuansów, w których nie każdy od razu się połapie. Dlatego, jeśli nie czujesz się bardzo pewnie w obszarze finansów, możesz chcieć skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Czasami będzie to dobra decyzja. Taki doradca, powinien Cię przeprowadzić przez cały proces kredytowy bezboleśnie i pomóc Ci wybrać najlepszą ofertę. Oczywiście ważne jest, żeby to był dobry doradca. Taki, któremu możesz zaufać. Na spotkaniu zazwyczaj będziesz w stanie wyczuć, czy to rzeczywiście właściwa osoba. Warto też zadawać dużo pytań  i cały czas pilnować co robi taki doradca. Pamiętaj też, żeby dowiedzieć się od czego zależy jego wynagrodzenie i uważać czy nie pcha Cię w kierunku najlepszym, ale tylko dla niego.

Zdolność kredytowa

Zazwyczaj kupując mieszkanie staramy się, żeby było jak największe i najatrakcyjniejsze. Dlatego jego zakup wymaga często wykorzystania w pełni naszej zdolności kredytowej. Żeby to zrobić trzeba ją jednak najpierw poznać. Pomoże w tym kalkulator zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od Twoich dochodów netto – ich stabilności i przewidywalności. Pamiętaj jednak, że czasami nie warto wykorzystywać jej w pełni. Nieco mniejszy kredyt, może być na znacznie lepszych warunkach.

Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny wiąże się z różnymi kosztami. Najważniejszym kosztem jest oczywiście oprocentowanie. Może być one zmienne (to najczęstszy przypadek) lub stałe. Oprocentowanie zmienne składa się z WIBORu i marży. O ile WIBOR jest niezależny od nas (od czego jest zależny, dowiesz się tutaj), to marża jest najważniejszym elementem rozróżniającym oferty banków. Oczywiście im niższa marża tym lepiej – nie wahaj się jej negocjować. O oprocentowaniu dużo więcej dowiesz się z tego artykułu – oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Drugim istotnym kosztem jest prowizja bankowa. Jest ona płacona na samym początku lub powiększa wartość kredytu. Warto na nią uważać. Nawet pozornie niewysoki jej poziom – np. 2% może być bardzo dużym kosztem nominalnie.

Trzecią dużą grupą kosztów są koszty ubezpieczeń. Standardowo banki oczekują ubezpieczenia nieruchomości, na której są zabezpieczone – to raczej niewielki koszt na tle kosztów całego kredytu. Dodatkowo zazwyczaj oczekiwane jest ubezpieczenie na życie. Jego zakres jest bardzo różny i niestety koszt często jest dość wysoki. Zawsze warto dobrze przeanalizować zakres ubezpieczenia, żeby upewnić się że ubezpieczenie pokrywa kluczowe ryzyka. Dobre ubezpieczenie jest dobre nie tylko dla banku, ale też dla klienta.

Zapisz

Tagi: , ,

Podobne artykuły :