Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak uszczelnić własne finanse i nie tracić na opłatach i prowizjach bankowych?

31 stycznia 2019

Jeśli chcemy jeszcze dokładniej zapanować nad naszym budżetem powinniśmy również przeanalizować jakie opłaty i prowizje pobiera od nas Bank, w którym mamy np. konto bankowe.

Wielu użytkowników nawet nie wie jakie opłaty są od nich pobierane. Co miesiąc z konta może zniknąć kilka złotych w postaci opłat za różne transakcje bankowe, które wykonujemy lub nawet za ich brak.

Jak sprawdzić pobrane opłaty i prowizje
Jeśli chcemy szybko sprawdzić, czy bank pobiera od nas opłaty wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej swojego banku i przejrzeć historię rachunku. W tym miejscu warto przefiltrować całą historię pozostawiając tylko pozycje z opłatami(w większość banków jest taka możliwość)

Jakie rodzaje opłat najczęściej są stosowane przez banki?

Oferty konta bankowych bardzo często zawierają nie tylko opłaty stałe ale również opłaty warunkowe:
Opłata stała – opłata pobierana za każdym razem
Opłata warunkowa – opłata pobierana jeśli nie zostanie spełniony ściśle określony warunek ustalony przez bank. Spełnienie warunki zwalnia z danej opłaty.

Jakie warunki mogą stosować banki?

Warunek wpływu na konto – warunek, który wymaga od nas zasilenia konta na określona kwotę. Zazwyczaj mowa tutaj o przelewaniu wynagrodzenia za pracę. Warunek zazwyczaj trzeba spełniać w każdym miesiącu. Warunek zazwyczaj jest stosowany przy opłatach za prowadzenie konta. Jego spełnienie pozwala uniknąć tej opłaty.

Przykład
Opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł jeśli wpływy na konto w danym miesiącu wynoszą min. 2000 zł, za nie spełnienie warunku pobierana jest opłata w wysokości 8 zł

Warunek płatności kartą – warunek wymaga od nas aktywnego korzystania z karty. W tego typu warunkach liczone są alko liczba transakcji w danym miesiącu lub wartość wszystkich transakcji w danym miesiącu. Tego typu warunki są najczęściej stosowane przy opłatach za kartę

Przykład
Opłata za korzystanie z karty wynosi 0 zł jeśli w danym miesiącu zostaną dokonane transakcje kartą na kwotę min. 300 zł.
W przeciwnym wypadku opłata wynosi 6 zł.

lub

Opłata za korzystanie z karty wynosi 0 zł jeśli w danym miesiącu zostaną dokonane min. 4 transakcje kartą. W przeciwnym wypadku opłata wynosi 6 zł.

Warunki mogą być również łączone i wymagać od nas zarówno odpowiednich wpływów na konto jak również dokonania odpowiednich płatności kartą.

Jeśli sprawdzimy, że bank pobiera od nas opłaty i prowizje, to w kolejnym kroku warto sprawdzić za co są one pobrane. Może okazać się, że wystarczy spełnić warunek aby opata nie została pobrana.

Jeśli opłat jest dużo i nie mamy możliwości ich uniknięcia warto zastanowić się nad zmianą rachunku. Na rynku bez problemu znajdziemy naprawdę dobre oferty. W wyborze nowego konta może pomóc nam ranking kont osobistych. Porównanie kilkunastu ofert kont bankowych, w tym również naszej obecnej oferty szybko da nam odpowiedź jakie konto posiadamy – drogie, tanie czy darmowe.

Redakcja
WybieramKonto.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :