Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak sprawdzić dewelopera

9 lipca 2014

Zakup własnego mieszkania na rynku pierwotnym to dla wielu jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego warto wybrać dobrze i rozważnie. Gwarancją udanego zakupu w dużym stopniu jest wybór sprawdzonego dewelopera. Skąd jednak wiedzieć, czy wymarzone mieszkanie buduje rzetelna firma?

Pierwszym krokiem w procesie zakupu mieszkania jest wybór inwestycji, które spełniają nasze oczekiwania. Gdy już spośród wielu opcji zdecydujemy się na jedną konkretną, warto zadać sobie pytanie, kto buduje nasze przyszłe mieszkanie.

Jak najprościej przekonać się o wiarygodności wybranego dewelopera? Większość w takiej sytuacji sprawdza opinie w internecie. Sposób dobry, ale nie zawsze wiarygodny. Anonimowość internetu pozwala na zamieszczanie opinii np. przez nieuczciwych deweloperów. Co w takim razie warto zrobić? Sprawdzić przynależność dewelopera do organizacji branżowej.

Jak podkreśla Paweł Putkowski, prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wybór dewelopera zrzeszonego w Związku to przede wszystkim bezpieczna inwestycja. – Firmy należące do PZFD nie tylko przestrzegają Kodeksu dobrych praktyk w relacjach klient – deweloper, ale także są uczciwymi partnerami dla kupującego – dodaje Putkowski. Przynależność dewelopera do PZFD to przede wszystkim korzyści dla kupujących. A pewność, że wybrana inwestycja faktycznie powstanie to dla kupujących mieszkanie rzecz bezcenna.

Gdy wiemy już, że wybrany deweloper należy do PZFD, czas dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta na osiedlach wcześniej przez niego wybudowanych. Daje to szansę zobaczenia, w jakim stylu firma buduje, z jakich materiałów czy też jak wykańcza części wspólne. Trzeba jednak pamiętać, że każda inwestycja jest inna, a jej ostateczny wygląd uzależniony od wielu czynników, takich jak np. rodzaj osiedla. Inne standardy obowiązują w przypadku apartamentowców, inne zaś w segmencie budownictwa popularnego.

Wiedza o wybranym deweloperze rośnie, dobrze więc odwiedzić biuro sprzedaży. Tam, podczas rozmowy z doradcą, uzyskamy informacje odnośnie samego osiedla. Warto pytać nawet o szczegóły, bo zakup mieszkania to często inwestycja na długie lata. Nastawienie handlowców oraz ich wiedza na temat osiedla to także dobry sposób na weryfikację dewelopera. – Firmy zrzeszone w Oddziale Warszawskim PZFD dbają o najwyższe standardy obsługi klientów tak, aby proces zakupu mieszkania był maksymalnie prosty i przejrzysty dla kupującego – podkreśla Paweł Putkowski.

Decyzja podjęta. Nadszedł czas na podpisanie umowy. Poprośmy dewelopera o jej wcześniejsze udostępnienie, aby dokładnie się z nią zapoznać. To czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości czy negocjacje z deweloperem. Jak zaznacza prezes Putkowski, obowiązująca od ponad 2 lat tzw. ustawa deweloperska narzuciła deweloperom pewne standardy umów. Dodatkowo wprowadziła obowiązek rachunków powierniczych, które są gwarancją bezpieczeństwa środków wpłaconych przez nabywcę na poczet zakupionego mieszkania.

Wszystkie elementy procesu zakupowego – nasza ostrożność, weryfikacja, czy narzędzia ustawowe, są istotne w procesie bezpiecznego sfinalizowania zakupu nieruchomości.

źródło:
Polski Związek Firm Deweloperskich

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :