Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak się zmotywować do oszczędzania?

20 września 2014

Jedną z najczęściej składanych sobie obietnic noworocznych, jest przyrzeczenie, że w przyszłym roku zaczniemy oszczędzać. Początki regularnego odkładania pieniędzy z myślą o wakacjach czy modnym zegarku bywają zwykle łatwe i nie wymagają zbytnich wyrzeczeń.

Jednak już ważniejsze cele, związane z edukacją dzieci w przyszłości czy pomagające w urzeczywistnieniu planów, związanych z zakupem domu, sprawiają, że takie oszczędzanie jest zwykle odkładane w czasie. Uzasadnienie bywa zwykle jedno – zbyt małe dochody nie pozwalają na oszczędzanie. A jednak regularnie odkładane nawet małe kwoty mogą przynieść całkiem duże zyski już po kilku latach oszczędzania.

Również ambitny cel, na który oszczędzamy, pozwala na większą motywację, aby rezygnując z jakichś drobnych przyjemności, w przyszłości móc realizować własne marzenia i pragnienia. Takie cele mogą być związane zarówno z przyszłością dzieci, jak i chęcią zwiększenia stanu posiadania w czasie emerytury. Jednym z ciekawszych produktów, które zachęcają do regularnego oszczędzania przy niewielkim koszcie miesięcznym, są specjalne polisy ubezpieczeniowe. Łączą one ubezpieczenie na życie z możliwością oszczędzania niewielkich kwot co miesiąc, ale przez długi czas, dzięki czemu nie stanowią dużego obciążenia dla budżetu domowego. W przypadku polisy ubezpieczeniowej oszczędzanie ułatwia świadomość, że możemy rozszerzyć  zakres naszego ubezpieczenia. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy oszczędzamy z myślą o przyszłości rodziny, bowiem w przypadku zachorowania dodatkowa umowa ubezpieczenia pozwala na korzystanie z dodatkowych świadczeń.

swinka_okulary_advertRównie istotne jest to, że zaoszczędzone w taki sposób pieniądze będą w całości do wykorzystania – od wypłaconego  świadczenia nie będzie pobierany – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa –  podatek od zysków, co różni tego rodzaju produkty od typowych rachunków oszczędnościowych. Kolejna ważna rzecz z punktu widzenia osoby ubezpieczonej, to możliwość wskazania osób uposażonych, co powoduje, że w przypadku np. śmierci ubezpieczonego środki z polisy będą przekazane osobom wskazanym, jako uposażeni z tytułu danej umowy ubezpieczenia. Tak więc w oszczędzaniu najtrudniejszy jest ten pierwszy krok, który należy wykonać po podjęciu decyzji. Ustalenie celu i oszacowanie wysokości funduszy potrzebnych na jego realizację pomaga w lepszym dopasowaniu możliwości różnych produktów, które pozwalają na długoterminowe oszczędzanie.

Tagi: ,

Podobne artykuły :