Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak przekazać swój 1% podatku? – krótki poradnik

4 lutego 2016

Jak co roku, tak i teraz można przekazać 1% swojego rozliczenia PIT na jakiś szczytny cel. Wiele osób pragnie to zrobić, jednak boi się popełnienia jakiegoś błędu w dokumentacji, albo też zwyczajnie nie wie, jak się za to zabrać – i czy właściwie każdy może to zrobić? Dlatego też powstał ten krótki poradnik.

Kto może pomóc?

Tak naprawdę pomagać może każdy – wszystko zależy jedynie od dobrej woli każdego z nas. Nie każdy pamięta o pomaganiu innym na co dzień – zazwyczaj jesteśmy bowiem skupieni jedynie na swoich problemach i to o nas samych oraz swoich bliskich myślimy najwięcej. Jednakże okres rozliczeniowy jest świetnym czasem, żeby – myśląc o sobie, bo to przecież swoje podatki rozliczamy – pomyśleć również o innych.

Przekazać swój 1% podatku, wypełniając rozliczenie PIT, może każdy, kto będzie rozliczał deklarację podatkową na następujących formularzach:

– PIT 28

– PIT 36

– PIT 36L

– PIT 37

– PIT 38

– PIT 39

– PIT-40A

przekaz_1_procentMowa zatem o wszystkich osobach fizycznych, które są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, same opłacają zaliczki na rzecz podatku, są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, uzyskują swój dochód z obrotu papierami wartościowymi, albo też z odpłatnego zbycia nieruchomości. Mogą to być również emeryci i renciści. Swój 1% może przekazać także osoba przebywająca poza granicami kraju – jeśli tylko dokonuje rozliczenia (wystarczy udać się do konsulatu, albo też przesłać deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego).

Rozliczenie PIT a cele charytatywne

Rozliczenie PIT z uwzględnieniem przekazania swojego 1% na cele charytatywne jest bardzo proste. Wystarczy w rubryce formularza deklaracji podatkowej zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)” wpisać numer KRS (numer rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym) wybranej organizacji.

Jest to tym prostsze, że obecnie rozliczenia PIT można dokonać przez internet – wystarczy wypełnić formularz online, bądź też ściągnąć na swój komputer odpowiedni, darmowy program PIT. Dzięki niemu również można wypełnić formularz, wydrukować go i wysłać, bądź też przesłać e-Deklarację bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. To nieoceniona pomoc, jako że program zwraca uwagę na wszelkie błędy w rozliczeniu – dzięki niemu możemy być pewni, iż wszystko wypełniliśmy właściwie.

Komu można pomóc?

Podejmując decyzję o przekazaniu swojego 1% na szczytny cel (na co w ubiegłym roku w rozliczeniu za 2014 rok zdecydowało się ponad 12,5 miliona podatników), należy również zastanowić się, komu pragniemy pomóc. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od tego, jaka organizacja wydaje nam się najbardziej godna uwagi i pomocy.

Na przykład jeśli dbamy o ekologię i nie jest nam obojętny los środowiska naturalnego, warto przekazać swój 1% na tego typu organizacje pozarządowe jak WWF, Fundację GREENPEACE, czy Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Nie uzyskują one żadnych finansowych profitów ze swojej działalności – utrzymują się w całości z datków darczyńców. Swój 1% przeznaczą na organizowanie akcji pomocy zagrożonym gatunkom i na akcje edukacyjne. Jeśli nie interesuje nas ekologia, lecz na przykład pomoc chorym dzieciom, wybierzmy jakąś organizację, która na tym opiera swoją działalność. Wybór jest szeroki – ważne, żeby pomagać!

Tagi: ,

Podobne artykuły :