Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak nie popaść w finansowe kłopoty?

5 kwietnia 2013

Nie ma dnia, żeby stacje telewizyjne i portale internetowe nie pisały o problemach biednych ludzi. Brutalne eksmisje, licytacje komornicze czy masowe zwolnienia to chleb powszedni nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.  Zamiast jednak zwalać winę na kryzys, rządy czy złośliwych szefów, warto samemu zastanowić się jak nie popaść w długi i zabezpieczyć się finansowo na przyszłość.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest uświadomienie sobie, że nie można wydawać więcej niż się zarabia. Teoretycznie jest to oczywiste, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Banki kuszą klientów nowymi ofertami kart kredytowych czy szybkich pożyczek. W praktyce często okazuje się, że nadmierne zadłużenie powoduje popadnięcie w spiralę kredytową. Dzieje się tak wtedy, gdy spłaca się jedne długi kolejnymi.

W dalszej kolejności warto podjąć się spisywania wszystkich wydatków. W ten sposób dużo łatwiej zauważyć na co wydaje się pieniądze, co pozwoli nam na stworzenie planu oszczędzania. Spisywać wydatki można na kartce papieru, jednak dużo lepiej jest wykorzystać w tym celu arkusz kalkulacyjny. Aby spisywanie było jak najbardziej skuteczne, należy podzielić wydatki na kilka kategorii, na przykład jedzenie, paliwo, rachunki itp. Z drugiej strony lepiej się zbytnio nie rozdrabniać, gdyż to wprowadzi zbędny chaos.

Gdy mamy już wydatki spisane za jakiś okres, należy się przyjrzeć i zastanowić, które z nich warto jest wyeliminować.  Co ciekawe, najwięcej pieniędzy rozchodzi się zazwyczaj poprzez drobne sumy, jednak wydawane regularnie. Przykładem mogą tu być drobne przekąski, kolorowe czasopisma, aplikacje na smartfona.

Kolejnym dobrym pomysłem jest podjęcie się dodatkowego zarobku po godzinach. Ciekawym rozwiązaniem może być tu freelancing.

Oczywiście, to tylko część zaleceń. Obecnie tematyka finansów osobistych cieszy się dużą popularnością, a liczne porady finansowe znajdziemy w Internecie.

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu
,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :