Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak kupić dom z rynku pierwotnego?

31 października 2018

Dom kupiony od dewelopera to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie mają czasu lub możliwości na szukanie działki budowlanej i nadzorowanie samej budowy, a chciałyby zamieszkać w nowym budynku nie wymagającym żadnych napraw. Jeśli należysz do tej grupy, sprawdź oferty z rynku pierwotnego pamiętając jednak o pewnych istotnych kwestiach.

Większe bezpieczeństwo transakcji

Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, interesy osób kupujących nieruchomości od dewelopera są lepiej chronione niż miało to miejsce wcześniej. Zgodnie z zawartymi w niej zasadami nabywca wpłaca pieniądze na rachunek powierniczy, dlatego nawet w wyniku bankructwa inwestora zawarcie umowy nie wiąże się z wysokim ryzykiem. Ponadto umowa przedwstępna musi mieć formę aktu notarialnego i zawierać określone przez ustawę treści, zaś sam deweloper ma obowiązek przedstawić klientowi tzw. prospekt, czyli zestaw informacji pozwalających lepiej ocenić klientowi ofertę i podjąć bardziej przemyślaną decyzję. Dzięki wprowadzonym zasadom nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego mogą czuć się bezpieczniej zawierając transakcję, nawet pomimo tego, że płacą za dom w czasie powstawania inwestycji, a nie dopiero po jej zakończeniu i przeniesieniu własności na kupującego.

Loving young couple looking at dream house.

Na co zwracać uwagę?

Podczas przeglądania ofert deweloperów warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd samego domu, ale również jego lokalizację, a także najbliższe otoczenie. Pamiętajmy, że nabycie nieruchomości to nie tylko duży wydatek, ale również decyzja mająca wpływ na życie całej rodziny. Przed wyborem domu warto więc sprawdzić dokładnie gdzie on się znajduje, a najlepiej odwiedzić miejsce budowy. Zwracajmy uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej, okoliczną infrastrukturę, drogi dojazdowe czy też otoczenie zieleni – wszystkie te czynniki będą miały wpływ na komfort życia. Oprócz tego sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – można je znaleźć w Internecie.

Przyjrzyj się deweloperowi

Chociaż interesy nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego są chronione odpowiednią ustawą, warto mimo wszystko sprawdzić samego dewelopera, od którego zamierzamy kupić dom. Dobrym pomysłem będzie więc zapoznanie się z dotychczas realizowanymi przez niego inwestycjami, a jeśli nowe domy powstają w ramach rozbudowy już istniejącego osiedla – odwiedzić je i zobaczyć jak się prezentuje. Trzeba przy tym pamiętać, że wspomniany już prospekt informacyjny może zawierać różne warianty, dlatego najlepiej jest poprosić o wgląd do dokumentacji zawierającej projekt budowlany i wykonawczy. Oczywiście należy też dokładnie zapoznać się z umową, w której powinien być umieszczony opis domu, standard wykończenia, rodzaj wykorzystanych do jego wzniesienia materiałów i informacje dotyczące tego, co dokładnie obejmuje cena nieruchomości.

Tagi: ,

Podobne artykuły :