Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak dzieci wpływają na zdolność kredytową?

22 kwietnia 2014

Nie we wszystkich bankach posiadanie dziecka, a nawet dwójki dzieci, wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Ale już większa liczba dzieci zdecydowanie wpływa na wysokość kwoty, jaką bank ewentualnie może pożyczyć na zakup mieszkania czy budowę domu.

Pośrednicy kredytowi regularnie przedstawiają różnego rodzaju symulacje zdolności kredytowej. Np. Open Finance sprawdził, jakie szanse na kredyt hipoteczny ma małżeństwo z dochodem netto 6 tys. zł i 10-procentowym wkładem własnym, samochodem, ale bez żadnych innych obciążeń kredytowych. W zależności od wariantu – od pary bezdzietnej do takiej z czwórką dzieci.

Okazało się, że w większości banków, które uwzględnia zestawienie, zdolność kredytowa bezdzietnej pary oraz rodziny z jednym dzieckiem jest identyczna. Kilka banków nie różnicuje zdolności kredytowej nawet jeśli rodzina ma dwoje dzieci. Ale tylko jeden bank – Credit Agricole – ma taką samą ofertę kredytową dla rodziny z czwórką potomstwa.

Przy 6 tys. zł dochodu netto Bank BPS oferuje bezdzietnej parze, a także rodzinie trzy i czteroosobowej 486 tys. zł kredytu, Bank Zachodni WBK – 502 tys. zł, BGŻ – 574 tys. zł, BNP Paribas – 560 tys. zł, w Eurobanku – 480 tys. zł. PKO BP i Getin Bank nie obniżają zdolności kredytowej tylko przy pierwszym dziecku.

W PKO BP dla dwu i trzyosobowej rodziny maksymalny kredyt wynosi 621,5 tys. zł, a w Getin Banku – 592 tys. zł, We wspomnianym już Credit Agricole zdolność kredytowa przy identycznych parametrach wynosi 455 tys. zł, niezależnie od tego czy ubiega się o niego bezdzietna para czy małżeństwo z czwórką dzieci.

A jak liczba dzieci zmienia zdolność kredytową w pozostałych bankach?

dziecko_zdolnosc_kredytowa_whiteW Millennium i Pekao jedno dziecko obniża maksymalną kwotę kredytu o 3-4 proc. Z kolei w BOŚ i Pocztowym zdolność kredytowa obniża się o 6 a 8 proc., a w DB PBC i Nordei nawet o kilkanaście procent. To zaś oznacza, że posiadanie tylko jednego potomka może zmniejszyć kwotę kredytu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Dwoje dzieci we wszystkich bankach oznacza zmniejszenie kwoty, którą bank zgodzi się pożyczyć co najmniej o nawet 60 tysięcy złotych. W przypadku rodziny z czwórką dzieci BPS – który dwójki dzieci „nie zauważał” przy wyliczaniu zdolności kredytowej – zmniejszy kwotę kredytu o 100 tysięcy złotych.

Warto jednak podkreślić, że przynajmniej w sferze deklaracji wielodzietne rodziny nie są pozbawione szans na całkiem spory kredyt mieszkaniowy. W trzech bankach Millennium, PKO BP i BNP Paribas – rodzina z czwórką dzieci (dochodem 6 tys. zł netto, bez obciążeń kredytowych, własnym samochodem i 10-proc. wkładem własnym) ma szanse na pół miliona złotych kredytu hipotecznego.

Tagi: ,

Podobne artykuły :