Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak budować pozytywną historię kredytową?

1 lutego 2016

Gdy wnioskujemy o pożyczkę, musimy udowodnić, że będziemy w stanie ją spłacić. Właśnie z tego powodu instytucje finansowe sprawdzają naszą zdolność kredytową. Firmy, którym zależy na odpowiedzialnym pożyczaniu, sprawdzają także historię kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej S.A. Historia kredytowa to nasze „finansowe świadectwo”, które powinniśmy odpowiednio kształtować.

Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady, podpowiadające jak zbudować pozytywną historię kredytową. Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji online.

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest udokumentowaniem tego, czy terminowo regulowałeś spłaty swoich zobowiązań. Biuro Informacji Kredytowej S.A. (w skrócie BIK S.A.) gromadzi i przechowuje dane dotyczące Twoich spłat z przeszłości oraz aktualnych zobowiązań. Historia kredytowa obejmuje wszelkiego rodzaju produkty finansowe, takie jak kredyty, pożyczki krótkoterminowe, karty kredytowe oraz debety na kartach. Historia kredytowa: zarówno pozytywna, jak i negatywna, jest budowana w szczególności na podstawie:
– kredytów, pożyczek, debetów, kart kredytowych
– odnotowanych opóźnień w spłatach oraz przeterminowanych długów
– historii kredytów poręczonych

W jaki sposób możesz tworzyć swoją historię kredytową?

Każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądać jego historia kredytowa. Jeśli spłacamy zobowiązania terminowo, w BIK S.A. znajdą się pozytywne informacje. Jeżeli jednak mamy opóźnienia w spłatach, w naszej historii pojawi się negatywny wpis. Historia w BIK S.A. ma wpływ na decyzję o przyznaniu pożyczki lub kredytu. Może mieć również wpływ na warunki, na jakich otrzymamy konkretny produkt finansowy. Co powinniśmy więc robić, aby nasza historia kredytowa była jak najlepsza?

5 rad jak zbudować pozytywną historię kredytową:

1. Spłacaj swoje zobowiązania finansowe w terminie – to podstawowa i najważniejsza zasada budowania pozytywnej historii kredytowej.
2. Pożyczaj rozsądnie – nie zaciągaj kilku zobowiązań jednocześnie lub takich, na które Cię nie stać.  Nie spłacaj jednej pożyczki drugą – to pierwszy krok do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.
3. Rozmawiaj z pożyczkodawcą, jeśli wiesz, że możesz mieć problem z terminową spłatą. Być może uda Wam się porozumieć, co do przesunięcia terminu spłaty, a bank lub firma pożyczkowa nie przekażą negatywnej informacji na Twój temat do BIK S.A.
4. Rozważ rozsądny, mały zakup na raty. Najlepszą drogą są oferty zakupu na raty 0%. Nawet jeśli stać nas na sfinansowanie kupna produktu w całości, ale mamy możliwość rozłożenia opłat na raty – skorzystajmy z niej. Dzięki terminowej spłacie rat, budujemy pozytywną historię kredytową. Decyzja musi być bardzo przemyślana – nie chodzi bowiem o częste pożyczanie, ale o rozważny zakup na nieoprocentowane raty, który wpłynie pozytywnie na naszą historię kredytową.
5. Udziel zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie lub pożyczce – dzięki temu pozytywna informacja o terminowych spłatach znajdzie się w Twojej historii kredytowej.

Zalety pozytywnej historii kredytowej

Jeżeli masz na swoim koncie wiele produktów finansowych i spłacasz terminowo swoje zobowiązania, historia kredytowa działa wówczas na Twoją korzyść. Stanowi ona potwierdzenie Twojej wiarygodności, co w konsekwencji ułatwia Ci dostęp do korzystniejszych warunków kredytowych. Pozytywna historia kredytowa jest jak dobre świadectwo ukończenia szkoły – to dokument, który jasno pokazuje instytucji finansowej, że jesteśmy odpowiedzialni i warto nam udzielić pożyczki. Pamiętaj o pięciu poradach, a Twoja historia kredytowa będzie zawsze pozytywna!

O Kapitalni.org

W 2015 roku firma Wonga przedstawiła autorski model efektywnej edukacji finansowej i cyfrowej, będącej integralną częścią produktu wonga.com. Pod marką Kapitalni.org połączono edukację finansową skierowaną na realną i mierzalną zmianę nawyków oraz system korzyści (niższe ceny pożyczek) motywujący do odpowiedzialnych zachowań finansowych i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sieci.

logo_wongawww.wonga.com
www.kapitalni.org

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły :