Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Ile kosztuje marzenie o mieszkaniu w Paryżu

7 maja 2010

Realizacja marzenia o przeprowadzce z Warszawy do Paryża kosztować będzie zmniejszeniem dotychczasowej powierzchni mieszkania o 3/4. Jeśli jednak zamieszkamy pod Paryżem, mieszkanie skurczy się o połowę ? wynika z analizy Expandera.

W 1/3 regionów Francji można jednak kupić mieszkanie tańsze niż w Warszawie. Poza tym średnie ceny w regionie Île-de-France są o połowę niższe, niż w stolicy tego regionu ? Paryżu, podczas gdy mieszkania w województwie mazowieckim są tylko o 10% tańsze, niż w Warszawie.


Średnie ceny mieszkań we Francji, podobnie, jak w Polsce zróżnicowane są w zależności od regionu, w którym planujemy zamieszkać. Z analizy Expandera wynika, że duży wpływ na cenę ma także źródło informacji o ofercie. Planując zakup mieszkania za granicą, z reguły naszym głównym źródłem informacji o ofertach jest Internet. Poziom cen, ogłaszanych na francuskich stronach internetowych może być jednak nawet o kilka-kilkanaście procent niższy od swojego odpowiednika na stronach polskich. Problem ten dotyczy zwłaszcza regionu Île-de-France oraz Paryża, które w odniesieniu do Polski można by przyrównać do województwa mazowieckiego i Warszawy. Kolejnym regionem, dla którego średni poziom cen nieruchomości, wyliczony na podstawie danych ofertowych, zaczerpniętych ze stron francuskich jest znacznie niższy od wyliczonego z danych, zamieszczonych na polskiej stronie jest Provence-Alpes-Côte d?Azur. Znaczenie tego regionu (Lazurowe Wybrzeże) jest natomiast porównywalne ze znaczeniem województwa kujawsko-pomorskiego w naszym kraju ? uznawanego za najatrakcyjniejszy nadmorski region turystyczny Polski. Jeśli zatem zamierzamy nabyć mieszkanie w którymś z tych dwóch regionów, najlepiej od razu skierować nasze poszukiwania na obce źródła ofert, które cechują się niższym poziomem średnich cen.

Przechodząc do analizy cenowej mieszkań w poszczególnych regionach Francji, nie da się ukryć, że szczyt piramidy cenowej osiąga Paryż. Wyjątkowość tego miasta, uznawanego za światową stolicę mody i sztuki, czarującego zabytkami architektury, pełnego urokliwych uliczek, bulwarów, parków i tętniących wieczornym życiem café-restaurant wprost nad Sekwaną ? od zawsze przyciągała nie tylko artystów. Te, a także wiele innych czynników sprawiały i nadal sprawiają, że kochamy to miasto i jeśli tylko możemy, chcemy choć przez chwilę tam pomieszkać. Jeśli więc zdecydowaliśmy się już na przeprowadzkę do Paryża i poszukujemy mieszkania, musimy się liczyć z tym, że średnio za 1m2 zapłacimy powyżej 30tys. PLN, t.j. cztery razy więcej, niż w Warszawie. Niemniej, jeśli nie będzie nas stać na sam Paryż, możemy zamieszkać poza nim, ale w regionie Île-de-France. Tym sposobem nasz koszt zakupu mieszkania może spaść nawet o połowę, co w porównaniu do polskiego Mazowsza, gdzie średnie ceny mieszkań są niższe zaledwie o około 10% od cen warszawskich, stawia Francję w znacznie lepszym świetle.

Drugim, najdroższym regionem Francji jest Provence-Alpes-Côte d?Azur, położony w południowej części kraju, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Region ten, porównywalny pod względem walorów wypoczynkowych do naszych terenów nadbałtyckich jest droższy od nich ponad 3,4-krotnie. Za 1m2 mieszkania na Lazurowym Wybrzeżu zapłacimy bowiem prawie 14,9tys. PLN.

Następne w kolejności, najwyższe średnie ceny nieruchomości mieszkalnych przypisane są regionom: Basse-Normandie i Aquitaine, graniczącym z wodami Oceanu Atlantyckiego. Pierwszy z nich jest terenem rolniczym o wysoko rozwiniętej agroturystyce, słynącym z dostarczania ?zdrowej? żywności. Region zachwyca swoją czystością i zielenią ? dla zwolenników bliskości natury oferuje on aż trzy Parki naturalne (Normandie-Maine, les marais du Cotentin et du Bessin i Le Perche), których powierzchnia zajmuje 23% całego regionu. Aquitaine to z kolei region, zarówno dla miłośników piaszczystych plaż i wysokich fal Atlantyku, jak i zwolenników pieszych wycieczek w zielonych dolinach Pirenejów. Dla koneserów wina jest ona krainą słynnego Bordeaux. Jeśli planujemy nabycie mieszkania w którymś z tych dwóch regionów, średnia cena 1m2 mieszkania wyniesie odpowiednio: 13,3tys. PLN oraz 11,8tys. PLN.

Jeśli marzymy o zamieszkaniu nad Oceanem, nieco taniej możemy kupić mieszkanie w regionach: Pays-de-la-Loire oraz Poitou-Charentes ? tam średnie ceny mieszkań kształtują się na poziomie 11tys. PLN i niecałych 10tys. PLN za 1m2. Pays-de-la-Loire słynie z najdłuższej plaży Francji (La Baule) i zielonych winnic. Urok regionu Poitou-Charentes docenią wszyscy, kochający puste plaże i nieskażoną przyrodę. Czysta woda i zadbane plaże tych regionów są źródłem ich znaczącej przewagi nad tak popularnym wybrzeżem Morza Śródziemnego, które w porównaniu do tych jest droższe o prawie 1/3.

W grupie dość drogich regionów Francji znajduje się także, usytuowany między Paryżem i Lazurowym Wybrzeżem ? region Rhône-Alpes. Region ten łączy rozwinięte ośrodki miejskie (jest drugim po Île-de-France regionem o największej liczbie ludności) z bliskością przyrody (znajduje się tutaj aż 8 parków naturalnych, w tym dwa Parki Narodowe i 6 Naturalnych Parków Regionalnych). We wschodniej części jego obszaru rozciąga się łańcuch górski Alp. Jeśli zechcemy związać się z tym regionem, za 1m2 mieszkania zapłacimy średnio 11,3tys. PLN. Poniżej Rhône-Alpes, z jego południowo-zachodnią granicą styka się malowniczy region Languedoc-Roussillon. Na miłośników gór czeka tu panorama łańcucha Pirenejów. Kraina ta przyciąga także najstarszą i uznawaną za jedną z najpiękniejszych galerii naskalnych Europy ? obok Vallon-Pont-d?Arc odkryte zostały malowidła skalne, liczące 31 tys. lat. Jeśli wybierzemy właśnie ten region, jako miejsce naszego przyszłego mieszkania, zapłacimy poniżej 10tys. PLN za 1m2.

Analizując średnie ceny nieruchomości mieszkalnych w kolejnych regionach Francji, okazuje się zatem, że najdrożej mieszkania kosztują, poza oczywistym już Île-de-France, w regionach nadmorskich, graniczących z Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim. Na drugim biegunie cenowym znajdziemy regiony Francji centralnej i północno-wschodniej. Za cenę 1m2 mieszkania w Paryżu, w najtańszym Limousin możemy kupić aż 5,5m2 mieszkania. Limousin ? nazywany krainą drzew i wody jest wymarzonym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek i wędkowania, a miłośników zwiedzania z pewnością nie rozczaruje urok średniowiecznych miasteczek, zwłaszcza Collonges la Rouge, uznawanego przez Francuzów za jedno z najpiękniejszych.

Jeśli stać nas na mieszkanie w Warszawie, w podobnej cenie znajdziemy mieszkanie w przepięknym regionie Centre, graniczącym od północy z Île-de-France i słynącym z zamków nad Loarą (Château de Chambord, Château de Blois, Château de Cheverny, Château d?Azay-le-Rideau i inne). Jeśli jednak Warszawa jest dla nas zbyt droga, po niższych cenach, niż na rynku warszawskim możemy nabyć mieszkanie aż w sześciu regionach Francji.

Średnie ceny 1m2 mieszkania w poszczególnych regionach Francji i w Paryżu

*Do przeliczenia cen z EUR na PLN wykorzystany został średni kurs NBP, z dnia 28.04.2010, wynoszący 3,9514PLN.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie cen transakcyjnych, zamieszczonych na stronach internetowych: http://www.paruvendu.fr/; http://www.entreparticuliers.com/; http://www.oferty.net/


logo_expanderautor:
Aneta Rózga
źródło: www.Expander.pl


Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :