Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

I kwartał 2010 roku na rynku produktów strukturyzowanych

28 kwietnia 2010

W I kwartale 2010 roku na naszym rynku pojawiło się 129 nowych produktów strukturyzowanych. To nieco mniej niż w I kwartale 2009 roku, kiedy wg naszych szacunków rozpoczęły się subskrypcje 133 produktów.

Biorąc pod uwagę dane z kolejnych miesięcy, najwięcej produktów zostało zaoferowanych w marcu ? 51. Trzeba jednak pamiętać, iż informacje o polskim rynku produktów strukturyzowanych nie pokrywają całego rynku. Wynika to z faktu, iż część instytucji nie podaje do publicznej wiadomości danych o produktach oferowanych zamożniejszym inwestorom. Z tego powodu oszacowanie całego rynku jest dość trudne.

I kwartał br. zdecydowanie należał produktów opartych o kurs walutowy, gdyż co trzeci produkt strukturyzowany opierał się na kursie walutowym EUR/PLN (tyko jeden produkt oparty był o kurs PLN/CHF). Ponad połowa tej oferty to produkty Banku Zachodniego WBK, który co miesiąc oferował klientom Private Bankingu 4 lokaty (2 zakładające umocnienie się EUR w stosunku do PLN i 2 przeciwny scenariusz). Produkty Raiffeisen Banku, Kredyt Banku i ING Banku Śląskiego gwarantują wypłatę zysku jeśli kurs utrzyma się w określonym z góry przedziale. Natomiast w przypadku produktów Noble Banku, Banku BGŻ, Banku Millennium oraz Banku BPH zysk uzależniony jest od skali umocnienia się złotówki względem euro.

Co piąty produkt, który znalazł się w ofercie od stycznia do końca marca 2010 roku, oparty był o indeks, w tym głównie warszawski WIG20 (19 produktów). Wśród indeksów giełdowych nie zabrakło również m.in. S&P 500, Russell 2000, czy S&P BRIC 40. Kolejne 25 produktów strukturyzowanych, które znalazły się w ofercie instytucji w I kwartale tego roku powiązane było z surowcami: złotem (db Gwarancja ? Złoto Anglii), niklem, aluminium, srebrem, soją, pszenicą (Mocne Surowce z Wealth Solutions), surowcami rolnymi (Smak Zysku w Warta TUnŻ), bądź surowcowymi indeksami (takimi jak: Risk Stabilised Aquantum Pegasus EL Strategy (USD), Risk Stabilised CYD MarketNeutral Plus 1 Strategy czy Risk Stabilised Commodity Strategy (USD)).

Pozostałe produkty opierały się bądź o różne strategie (jak np. BNP Paribas Flexinvest BRIC), akcje (głównie koszyki akcji np. Chińskich), bądź fundusze (Templeton Emerging Markets Bond Fund).

Liderem w oferowaniu nowych produktów w I kwartale tego roku został Bank Zachodni WBK. Według naszych danych, w ciągu 3 miesięcy klienci tego banku, którzy byli gotowi zainwestować co najmniej 20 tys. zł, mogli wybierać spośród 24 produktów (zazwyczaj kolejnych ich edycji) opartych o kurs EUR/PLN. Niewiele mniej produktów (19) zaoferował Noble Bank wspólnie z Open Finance, a także Butik Inwestycyjny (17) czyli platforma utworzona przez Europę TUnŻ. Do tej grupy kapitałowej należy również Getin Bank, który w pierwszym kwartale tego roku zaoferował 8  produktów. Oferowane przez te instytucje ?struktury? są często do siebie bardzo podobne. Do aktywnych graczy na rynku produktów strukturyzowanych należą również Deutsche Bank PBC oraz Raiffeisen Bank Polska. Pierwsza z instytucji oferuje właściwie nieprzerwanie produkty w formie polis ubezpieczeniowych w większości przy współpracy z TUnŻ Europa, a także kolejne edycje certyfikatów depozytowych, których emitentem jest Deutsche Bank AG. Z kolei Raiffeisen Bank Polska najczęściej oferuje lokaty inwestycyjne, rzadziej polisy ubezpieczeniowe (ostatnio wspólnie z Uniqua TUnŻ).

To właśnie te 2 rodzaje produktów strukturyzowanych są najczęściej wybierane przez instytucje; w pierwszym kwartale tego roku blisko 90% nowości miało charakter polisy bądź lokaty inwestycyjnej. W oferowaniu polis najbardziej aktywna jest Europa TUnŻ, która obok samodzielnie oferowanych produktów (w ramach Butiku Inwestycyjnego), jest najczęściej wybierana jako partner dający opakowanie w formie ubezpieczenia (Noble Getin Bank, DB PBC, Bank DnB Nord, a także Wealth Solutions). W przypadku lokat inwestycyjnych (53 produkty), niekwestionowanym liderem był Bank Zachodni WBK. W tym obszarze aktywność zwiększył także Noble Bank, który w ostatnich 3 miesiącach zaoferował 10 lokat oraz Raiffeisen Bank, w którego ofercie znalazło się również 10 lokat, z których zysk jest uzależniony od zachowania kursu EUR/PLN. W oferowaniu funduszy inwestycyjnych specjalizuje się KBC TFI (5 produktów w I kwartale) oraz Fortis Investments należące do PNB Paribas Fortis (w przypadku ostatniego zysk nie podlega opodatkowaniu, dzięki temu, iż wypłacany jest w formie dywidendy). Pięć produktów zaoferowanych w I kwartale br. miało postać certyfikatów depozytowych (Bank BPH, Deutsche Bank PBC oraz Bank Pekao SA).

Grubo ponad połowa z  analizowanych produktów dostępna była dla szerokiego grona odbiorców. W Domu Maklerskim BZ WBK, GETIN Banku, KBC TFI, mBanku oraz TUnŻ Warta wystarczyło już 1 tys. zł aby można było dokonać inwestycji. W sumie mniej niż 10 tys. zł wystarczyło do założenia 81 produktów. Znaczną część najtrudniej dostępnych produktów stanowiły oferty Noble Banku (100 tys. zł), które są równolegle dostępne w Open Finance z minimum inwestycyjnym na poziomie 5 tys. zł. Spośród sklasyfikowanych przez nas produktów, najwięcej środków wymagane było do inwestycji w fundusz KBC BRIC Jumper 1 FIZ, gdyż minimalna kwota została ustalona na poziomie 220 tys. zł.

źródło: Analizy Online
www.analizy.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :