Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Hipoteka odwrócona z certyfikatem bezpieczeństwa?

11 grudnia 2012

Coraz więcej mówi się o hipotece odwróconej, a opinie na jej temat są podzielone. Jedni twierdzą, że to rozwiązanie bezpieczne i bardzo potrzebne, inni – że wręcz przeciwnie. Czy są jakiekolwiek elementy, które gwarantują seniorom swoistego rodzaju „certyfikat bezpieczeństwa”? W jaki sposób sprawdzić, czy fundusz hipoteczny – oraz jego oferta – chronią i dbają o interesy seniora?

Odpowiedni kapitał własny, doświadczony zarząd, bezpieczne umowy, normy etyczne, zaufany audytor oraz transparentność – to cechy funduszy hipotecznych, które są pożądane.  Na co zwrócić uwagę?

Dokumentacja i doświadczenie

Mówi się, że wizytówką firmy jest jej doświadczenie i zadowoleni klienci. Wybieraj zatem te podmioty, które mają za sobą już kilka lat doświadczenia, znaną w swoim segmencie markę, były opisywane przez media ekonomiczne, ich oferta była wielokrotnie dyskutowana na forach internetowych. Jeśli firma nie chwali się swoją nazwą („szybkie kredyty – zadzwoń teraz!”), raczej nie ma kryształowych intencji. Zdobądź również maksymalnie dużo informacji o przeszłości i aktualnej kondycji firmy: sprawdź wpis firmy do Ewidencji Działalności Gospodarczej, poproś o inne dokumenty, które pozwolą Ci ocenić w jakiej formie prawnej działa firma i jakimi kapitałami dysponuje. Prześwietl kadrę menedżerską firmy (skąd się wywodzą kluczowe osoby, w jakich firmach wcześniej pracowały), sprawdź, jaki audytor bada finanse firmy (firma o dużej renomie nie wiązałaby się z niepewnymi klientami).

Opinie klientów

Dotrzyj do dotychczasowych klientów firmy – ich opinia rozwieje twoje wątpliwości i dostarczy cennych informacji, na jakie parametry oferty zwrócić uwagę, jak rozmawiać z doradcami. Sprawdź również, czy instytucja należy do branżowych związków, np. Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i czy przestrzega branżowych kodeksów dobrych praktyk. – Już od pięciu lat oferujemy seniorom hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym. Zależy nam na tym, by wyznaczać wysokie standardy, zwłaszcza, że rządowe prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym wciąż trwają. Z naszej inicjatywy, Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych, której jesteśmy członkiem, uchwaliła w czerwcu tego roku, Zasady Dobrych Praktyk Funduszy Hipotecznych. Określają one kwestie związane przede wszystkim z bezpieczeństwem seniorów. Zawierają zapisy dotyczące chociażby odstąpienia od umowy przedwstępnej, rozwiązania tej umowy, czy ochrony danych osobowych – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Obecność na giełdzie

Pamiętaj, że największą transparentnością cechują się firmy notowane na giełdzie – ich wyniki finansowe i perspektywy rozwoju są nie tylko publicznie znane, ale także stale monitorowane i oceniane przez media, analityków, inwestorów; jeśli chcesz skorzystać z usług firmy nienotowanej na giełdzie, warto sprawdzić czy jej działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. – Warto pamiętać, że spółki giełdowe raportują zarówno do KNF jak i do GPW. Od chwili debiutu Fundusz Hipoteczny DOM S.A. również – powiedział Robert Majkowski.

Przed przejrzeniem ofert, zrób „rachunek sumienia” – oceń jakie masz potrzeby finansowe i jakie produkty najlepiej na nie odpowiadają. Tak jak różne są profile osób inwestujących w ryzykowne akcje i bezpieczne obligacje, tak inne są potrzeby osób biorących kredyt gotówkowy czy np. odwróconą hipotekę. Warto znać swój profil, zawęzisz w ten sposób krąg poszukiwań do wybranych grup podmiotów i rozwiązań. Pamiętaj również, by dokładnie zapoznać się z umową, którą zamierzasz podpisać. Jeśli coś jest dla ciebie niejasne, poproś o wyjaśnienia, zapytaj.

opracowanie:
Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
www.funduszhipoteczny.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :