Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Giełda Papierów Wartościowych w 2015 roku – największe zyski

25 lutego 2016

Dywersyfikacja portfela, czyli zarządzanie ryzykiem, jest podstawowym warunkiem sukcesu inwestycyjnego. Pomimo pogarszającej się sytuacji rynkowej (WIG 20 stracił prawie 19%), niektórym firmom udało się osiągnąć duże zyski. Wśród spółek, które 2015 rok mogą uznać za udany, należy wymienić takie przedsiębiorstwa, jak Bioton, Ciech czy AmRest Holdings SE.

Przodujący biznesmeni

Miliarderzy, którzy przodują na GPW, to: Zygmunt Solorz-Żak (wartość aktywów – 8,82 mld zł), Michał Sołowow (wartość aktywów – 6,04 mld zł) i Luis Amaral (wartość aktywów – (3,25 mld zł). Aktywa pierwszego z wymienionych biznesmenów zmalały o 14%, zaś Sołowow odnotował zysk o 6% wyższy od roku poprzedniego. O 202% swój kapitał zwiększył Wiaczesław Kantor (aktywa – 1,97 mld zł).

3 najlepsze spółki w indeksie WIG20 i mWIG40

Bioton (+202,03 proc.)

Bioton to polska firma biotechnologiczna o globalnym zasięgu. Badania prowadzone przez grupę Bioton koncentrują się przede wszystkim wokół inżynierii genetycznej i farmakologii. Prezesem Zarządu jest Sławomir Ziegert. Na zakup akcji Biotonu zdecydował się chiński NovoTek.

Ciech (+101,41 proc.)

gpw_w_2015Ciech jest polskim przedsiębiorstwem handlowo-produkcyjnym, liderem na polskim rynku chemicznym. To jedyny w Polsce jeden z dwóch w Europie producent sody oczyszczonej i sody kalcynowanej. Firma zajmuje się również wytwarzaniem nawozów, środków do ochrony roślin, krzemianów i produktów szklanych. Zysk spółki w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 300%. Prezesem Zarządu jest Maciej Tybura.

AmRest Holdings SE (+81,05 proc.)

AmRest Holdings SE z siedzibą we Wrocławiu to największa niezależna firma zarządzająca siecią restauracji. Prowadzi działalność w dwóch sektorach: restauracjach szybkiej obsługi: – KFC, Burger King, Starbucks oraz restauracjach z obsługą kelnerską: La Tagliatella, Pizza Hut, Blue Frog i KABB. Analitycy wyceniają spółkę na 215,7 zł w przeliczeniu na jedną akcję.

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :