Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Edukacja finansowa w szkole

17 grudnia 2012

Każda osoba wchodząca w dorosłość ma okazję na własnej skórze się przekonać jak ważna jest wiedza i umiejętności z zakresu zarządzania własnymi finansami. Niestety, szkoły raczej kiepsko kształcą w tej kwestii dojrzewających uczniów.

Często chodzi o wcale niezbyt zaawansowane rzeczy, takie jak konto bankowe, co to jest karta kredytowa, pożyczka w banku i pożyczka pozabankowa itd. Młodzież szkolna kończąc naukę najczęściej ma mgliste pojęcie czym są powyższe instrumenty finansowe, nie mówiąc już wiedzy praktycznej na ten temat.

Brak takich informacji może później prowadzić do wykluczenia finansowego. Jest to skutek braku dostatecznej ilości zajęć i przedmiotów faktycznie kształcących uczniów w tematach związanych z życiem każdego dorosłego.

Zaskoczeniem może być fakt, że nie jest to jedynie problem polskiej oświaty, szczególnie w kwestii edukacji finansowej. Z problemem tym borykają się także inne kraju Unii Europejskiej, a także Stany Zjednoczone.

Brak wiedzy nt. zarządzania własnym kapitałem może później prowadzić do wielu przykrych epizodów. Jest to wiedza podstawowa, z której każdy będzie musiał skorzystać, jednak takiego statusu w szkole niestety nie ma.

Oczywiście, szkoła nie nauczy wszystkiego, ale da postawy do późniejszego rozwoju. Brak wiedzy o finansach często przekłada się na kiepską sytuację finansową wielu rodzin. Wprawdzie w szkołach są realizowane zajęcia z podstaw przedsiębiorczości, jednak nagminnie są one traktowane na równi z godziną wychowawczą, czyli w praktyce jedną godziną lekcyjną poświęconą nic-nierobieniu.

Takie podejście później, niestety, przynosi opłakane skutki w kwestii szeroko pojętego rozwoju społecznego, w którym Polska, jak wynika z raportów Komisji Europejskiej, jest głęboko w lesie. Na 182 badane państwa, ONZ umieścił Polskę pod względem rozwoju społecznego (HDI) na miejscu 41.

Chodzi także o coś więcej, a mianowicie to, że dzięki odpowiedniemu wykształceniu ma się kompetencje pozwalające na uniknięcie nieodpowiedzialnych i nierozsądnych decyzji. Sporo powiedzieć o tym mogą setki tysięcy Amerykanów, którzy pewnego pięknego ranka obudzili się pozbawieni kupionych na kredyt domów, samochodów i jachtów.

W obliczu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej nie byli w stanie spłacać długów. Tymczasem wiedza na temat finansów przynajmniej części pozwoliłaby przewidzieć, że w razie krachu mogą wszystko stracić.

www.wonga.pl

Tagi:

Podobne artykuły :