Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

ECB też podnosi stopy. Raty kredytów w euro mogą wzrosnąć

27 kwietnia 2011

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł główną stopę referencyjną strefy euro z 1 na 1,25 proc. Od kilku miesięcy  oprocentowanie kredytów w euro konsekwentnie rośnie. Stopy procentowe w strefie euro najbardziej interesują tych, którzy posiadają kredyty denominowane w tej walucie. Oprócz kursu walutowego to właśnie stopy procentowe wpływają na wysokość płaconych przez nich rat kredytowych.

Od października 2008 roku do połowy 2010 roku kredytobiorcy mogli cieszyć się ze spadających rynkowych stóp procentowych w euro. Średni poziom stawki EURIBOR 3m spadł w tym czasie z 5,25 do około 0,6 proc.! Taka obniżka oprocentowania zneutralizowała wzrost kursu euro, który we wspomnianym okresie wzrósł średnio z 3,44 zł do nawet 4,24 zł. Dzięki temu, w połowie ubiegłego roku rata kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł, denominowanego w euro spadła z poziomu 1982,75 zł do 1354,77 zł.

Jednak, jak wynika z przygotowanej przez Comperię tabeli, od kilku miesięcy  oprocentowanie kredytów w euro konsekwentnie rośnie. Nasz modelowy kredyt na 300 tys., zaciągnięty na początku 2008 r., był oprocentowany we wrześniu 2010 r. na poziomie 2,23 proc. Dziś jest to już 2,62 proc.
Jeśli dzisiejszą podwyżkę przełożymy wprost na wzrost stawki EURIBOR 3m, to oprocentowanie z obecnego poziomu 2,62 proc. wzrośnie do 2,87 proc., a rata (przy niezmienionym kursie spłaty kredytu, dziś wynoszącym 4,07 zł) podskoczy z 1395,44 zł do 1437,11 zł. Przy założeniu, że oprocentowanie kredytu wzrośnie, ale jednocześnie złoty umocni się, to wzrost raty będzie mniej odczuwalny (ostatni scenariusz w naszej tabeli).

Wszystko zależy od kursu
Prognoza zmiany wpływu wzrostu stóp procentowych na portfel tych, którzy posiadają kredyty w euro byłaby bardzo prosta gdyby nie wahania kursu walutowego. Jeśli ktoś nie ma przychodów w euro, to co miesiąc musi bowiem kupować tę walutę za posiadane złotówki, żeby spłacić comiesięczną ratę. A to oznacza, że umocnienie złotego lub jego osłabienie znacząco wpływa na wysokość miesięcznego obciążenia.

Generalnie wzrost stóp procentowych powinien umocnić euro.  Jednak, żeby tak się stało, nie wystarczy jedynie dzisiejsza podwyżka, która notabene została już zdyskontowana przez rynek. Potrzebny byłby jeszcze wyraźniejszy sygnał co do dalszych tego typu posunięć bankierów z ECB w kolejnych miesiącach. Na to jednak się nie zanosi, a powodem jest  zbyt słaby wzrost gospodarczy krajów strefy euro.

Zbyt szybkie podwyżki stóp mogłyby go jeszcze bardziej przydusić. Jeśli uwzględnimy też problemy Portugalii, (która w końcu zdecydowała się wystąpić do KE z prośbą o pomoc finansową) i rekordowo wysokie bezrobocie w Hiszpanii, to obecnie więcej przemawia za scenariuszem osłabienia euro, a nie jego umocnienia. Dotyczy to również kursu EUR/PLN, który z uwagi na wzrost  stóp procentowych w Polsce i oczekiwanie na dalsze podwyżki w tym roku powinien spadać. Naszym zdaniem, kredytobiorcy powinni w kolejnych miesiącach spodziewać się raczej sytuacji opisanej w ostatnim wierszu poniższej tabelki. Widać tam stosunkowo niewielki wzrost raty kredytu, w porównaniu do scenariusza mówiącego o wzrostach, zarówno oprocentowania kredytu, jak i kursu EUR/PLN.

autor:
Karol Wilczko, analityk
porównywarka finansowa
www.Comperia.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :