Finanse osobiste



  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl





KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dziecko albo mieszkanie – Polacy muszą wybierać!

30 czerwca 2012

Osoby planujące potomstwo zdają sobie sprawę, że rodzicielstwo wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Jedną z kwestii, jaką muszą rozważyć przyszli rodzice są konsekwencje finansowe. Decyzja o posiadaniu dzieci oznacza nie tylko zmianę dotychczasowego stylu życia, rezygnację z wolnego czasu i bez wątpienia często sporą dozę dodatkowego stresu. Planując rodzinę trzeba brać pod uwagę także koszta finansowe, z jakimi związane jest posiadanie potomstwa.

Zgodnie z obliczeniami przedstawionymi przez Centrum im. Adama Smitha wydatki, jakie w naszym kraju muszą ponieść rodzice na wychowanie jednego dziecka do osiągnięcia przez nie 20 roku życia to aż 176 tys. zł. W przypadku dwójki, kwota ta wzrasta już do poziomu 317 tys. zł.

Takie sumy pozwalają na zakup nowego mieszkania w większości polskich miast. Niestety spora grupa młodych małżeństw w naszym kraju musi dzisiaj wybierać między jednym, a drugim. Wydaje się, że obecnie to właśnie kwestie finansowe, a nie światopoglądowe są główną przyczyną, dla których współczynnik dzietności polskich kobiet należy do najniższych na świecie.
Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające ile mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w poszczególnych miastach, można by kupić za kwotę odpowiadającą kosztom wychowania jednego oraz dwójki dzieci według cen na koniec I kwartału 2012 r.

Za kwotę 176 tys. zł można by kupić mieszkanie deweloperskie o powierzchni 35 mkw. w Łodzi oraz prawie 33 mkw. w Katowicach. Z kolei koszt wychowania dwójki dzieci odpowiada wartości nowego lokalu mieszkalnego o powierzchni 38 mkw. i blisko 46 mkw. odpowiednio w Warszawie i Krakowie. W Poznaniu 317 tys. zł to równowartość ponad 48 mkw., a we Wrocławiu 50 mkw. nowego M.

Podsumowując warto jednak dodać, że posiadanie potomstwa niesie ze sobą zalety, których nie da się w żaden sposób zmierzyć. Ponadto na posiadanie dzieci można również spojrzeć z punktu widzenia inwestycji, gdyż to one zapewniają opiekę i wspierają finansowo rodziców na starość.

Emmerson S.A.
www.emmerson.pl


Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na
bloga www.blog.finanseosobiste.pl
,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :