Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dowiedz się co można i co warto ubezpieczyć

29 października 2017

Co powinniśmy ubezpieczyć? Każdego dnia większość z nas odbiera po kilka telefonów z różnymi ofertami w tym także ubezpieczeniowymi. Najczęściej są to polisy na życie, ale zdarzają się propozycje ubezpieczenia domu, albo też zdrowotne.
Część z nich są najzwyczajniej w świecie nieopłacalne a inne mogą być z kolei bardzo przydatne i pomocne na wypadek różnych nieprzewidywalnych zdarzeń, które pisze życie. Nad którymi z nich warto się zastanowić?

Ubezpieczenie samochodu

O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i nie ma sensu rozwodzić się nad jego przydatnością, o tyle z AC jest już większy problem. Jest to dobrowolnie zawierana umowa, mająca na celu chronienie naszego majątku, a nie jak w przypadku OC zdrowia i majątku poszkodowanego. W przypadku kiedy to my jesteśmy sprawcami wypadku nie przysługują nam żadne pieniądze z tytułu OC. Jedyną możliwością uchronienia się przed ponoszeniem kosztów naprawy własnego pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia AC. Większość ubezpieczycieli łączy te dwie oferty w jedną, tworząc tym samym pakiet, którego cena powinna być dla nas korzystna. Warto również zauważyć, że OC jest takie samo u każdego usługodawcy (inna jest jedynie cena), a w przypadku AC mogą już występować różnice w umowie. Jest to główny powód tego, dlaczego powinno się dokładnie porównywać oferty każdej z dostępnych firm – mówi ekspert z portalu bestpolisa.pl.

Ubezpieczenie firmy

Ludzie prowadzący własną działalność gospodarczą powinni świetnie zdawać sobie sprawę z tego, jak przez jeden czynnik mogą stracić wszystko to, na co pracowali przez długie lata. Każda z tych osób, aby efektywnie prowadzić firmę, musi posiadać przecież odpowiedni sprzęt, biuro i najczęściej również personel, dzięki którym praca staje się prostsza i szybciej osiąga się założone cele. Mając świadomość wartości wszystkich tych elementów pojawia się pytanie o ich ochronę. Dobre ubezpieczenie przedsiębiorstwa powinno obejmować nie tylko dobra materialne, jak na przykład sprzęt elektroniczny, transportowane towary, albo mienie osobiste pracowników. Najważniejsza jest bowiem odpowiedzialność cywilna firmy, a więc OC dla przedsiębiorstwa. Jest to głównie ubezpieczenie od ponoszenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone z racji prowadzenia działalności gospodarczej. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy, jako przedsiębiorcy, nie będziemy posądzeni o wyrządzenie szkód podczas pracy.

Ubezpieczenie na życie

Prawdopodobnie każdy z nas odebrał już kiedyś telefon z ofertą ubezpieczenia na życie. Jest to bowiem najpopularniejsze, oferowane przez duże spółki, ubezpieczenie, mające na celu chronienie naszych bliskich w przypadku naszej śmierci. Działa ono na zasadzie takiej, że my płacimy co miesiąc określoną w umowie kwotę, a jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, lub też umrzemy z przyczyn naturalnych, to ubezpieczyciel wypłaca pieniądze naszej rodzinie. Najczęściej tego rodzaju ubezpieczenia zawierane są na czas określony, to znaczy, na przykład, na 30 lat. Jeżeli w tym okresie coś nam się stanie, to usługodawca będzie zobowiązany do wypłaty naszym bliskim określonej kwoty. Zazwyczaj jednak nie zawiera się umów z osobami w podeszłym wieku, a co za tym idzie, chronieni są jedynie ci, którzy nie są w grupie ryzyka. W przypadku tego ubezpieczenia, to głównie ubezpieczyciel jest jego beneficjentem. To czy warto inwestować w ochronę swojej rodziny w przypadku naszej nagłej śmierci jest więc indywidualną sprawą każdego z nas.

Ubezpieczenie mieszkania

Aby zrozumieć wagę tego ubezpieczenia powinniśmy postawić się w sytuacji osób, które przez powódź, albo silny wiatr straciły swój dobytek. Jest to strata niewyobrażalnie duża, powodująca, że z dnia na dzień nie mamy gdzie mieszkać. Od czego jednak można ubezpieczyć mieszkanie?

Odpowiedź jest prosta. Od tego co może mu zagrażać. Przed wybraniem pakietu powinniśmy się zastanowić, się nad tym, jakie są największe zagrożenia, płynące z otoczenia, dla naszego domu/mieszkania. Najpopularniejsze będzie oczywiście włamanie, a także wszelkiego rodzaju huragany i powodzie. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, które ciężko przewidzieć, jak na przykład zalanie przez pralkę, albo przepalenie instalacji elektrycznej. Kryteria wyboru ubezpieczenia i jego zakresu są więc różne w przypadku każdego z nas. Usługodawcy wychodzą nam jednak na przeciw oferując indywidualną wycenę i ofertę. Zdecydowanie warto z nich skorzystać.

Ubezpieczenie podróży

W przypadku podróży mamy do wyboru bardzo dużo różnych ubezpieczeń. Ich wybranie zależne będzie od tego, w jaki sposób będziemy się przemieszczali, co jest celem naszej wycieczki, a także czy jedziemy indywidualnie, czy za pośrednictwem biura podróży. Najważniejsze jest oczywiście ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju. Bez wykupienia go, poniesiemy bardzo wysokie koszty leczenia, jeżeli okaże się, że potrzebna nam będzie pomoc medyczna. Dowodem posiadania tego ubezpieczenia jest karta EKUZ. Innym rodzajem ważnych ubezpieczeń jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Każdemu może przytrafić się jakaś nagła sytuacja, w której nie będzie mógł uczestniczyć w wymarzonej wycieczce. W takim przypadku biuro podróży zwraca koszty jedynie, jeżeli wykupione zostało ubezpieczenie. Zdecydować się też możemy na ubezpieczenie turystyczne, które daje gwarancję pomocy w przypadku zagubienia bagażu i innych problemów związanych z turystyką.

Ubezpieczenie zdrowotne

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ubezpieczenie opłacane za nas przez naszego pracodawcę, nie daje nam 100% ochrony w sytuacji zachorowania na niektóre choroby.
Z pomocą przychodzą nam jednak prywatni ubezpieczyciele, którzy oferują pomoc nawet przy najrzadszych i nierefundowanych przez ZUS przypadkach. Stanowią świetną alternatywę dla państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, które w niektórych przypadkach okazuje się całkowicie nieskuteczne. Jako że ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najważniejszych, dostępnych dla nas ubezpieczeń, to powinniśmy zainteresować się tym tematem i postarać o dodatkową ochronę w przypadku ciężkich chorób.

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :