Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dotacje na firmę dla bezrobotnych tylko przez 20 dni

6 maja 2010

Tylko 20 dni mają w tym roku warszawscy bezrobotni na złożenie wniosków o prawie 20 tys. zł bezzwrotnej pomocy na podjęcie działalności gospodarczej. A to oznacza, że przed stołecznym urzędem pracy mogą pojawić się w kolejki porównywalne z tymi, które ustawiały się po dotacje na e-biznes.

Cztery dni w maju (10-14), czerwcu (7-11), lipcu (5-9) i sierpniu (23-27). Warszawski urząd pracy po raz pierwszy wprowadził tak dokładne terminy składania wniosków o wsparcie dla bezrobotnych, którzy myślą o założeniu własnej firmy. Tym samym zdecydowanie ?wyróżnił? się spośród innych urzędów pracy w Polsce, w których można starać się o dofinansowanie przez cały rok (ograniczeniem może być wyczerpanie puli środków przypadających na dany urząd). Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie ? komisja oceniająca będzie miała szanse porównać wszystkie wnioski, które napłynęły w wyznaczonym terminie i wybrać z nich najlepsze. Z drugiej strony kryterium czasowe może spowodować, że przed stołecznym urzędem pracy ustawią się równie długie kolejki, jak w przypadku dotacji na e-biznes.

Warszawski urząd pracy słynie z tego, że niełatwo otrzymać w nim dotacje na własną firmę. Według ekspertów Tax Care, którzy pomagają przyszłym przedsiębiorcom w wypełnianiu niezbędnych dokumentów, wniosek stołecznego UP jest jednym z najbardziej skomplikowanych formularzy (każdy urząd pracy opracowuje bowiem, w oparciu o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej, własne wytyczne). Od bezrobotnych, którzy myślą o tym, by rozpocząć pracę na własny rachunek wymaga się m.in. przeprowadzenia analizy SWOT ? techniki stosowanej powszechnie w biznesie, ale czy rzeczywiście niezbędnej w przypadku osób, z których większość słyszy słowo ?SWOT? prawdopodobnie pierwszy raz w życiu?

Tegoroczny warszawski wniosek, oprócz konkretnych terminów składania dokumentów o wsparcie, zawiera także kilka innych zmian. Jedną z najważniejszych jest wprowadzenie ograniczenia, że o dotację mogą się ubiegać tylko bezrobotni, którzy zamierzają podjąć działalność gospodarczą na terenie Warszawy (wcześniej można było prowadzić firmę w całym woj. mazowieckim). To zapewne ograniczy apetyty potencjalnych przedsiębiorców – chociażby ze względu na dużo wyższe stawki wynajmu nieruchomości. Pojawił się też inny wymóg: wniosek musi być koniecznie napisany czcionką ?Times New Roman, 12 pkt, interlinia pojedyncza?. Z pewnością ułatwi to życie urzędnikom, ale co będzie, gdy ktoś nieopatrznie użyje innej lub większej czcionki? Czy taka pomyłka podpada już pod ocenę formalno-prawną, pierwszy odsiew podczas oceny dokumentów przez urząd?  I który uniemożliwia wzięcie udziału w kolejnym etapie, jakim jest ocena merytoryczna?


Agata Szymborska-Sutton
analityk Tax Care
www.taxcare.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :