Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dom Pasywny: nowoczesne miejsce dla nowoczesnej rodziny

12 grudnia 2013

Rosnące z roku na rok ceny ogrzewania i utrzymania domu spędzają sen z powiek nie jednemu właścicielowi. Nie dość, że włożyli ogromne pieniądze na wybudowanie takiego budynku, to jeszcze zmagają się z ogromnymi rachunkami za prąd czy gaz. Idealną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są DOMY PASYWNE.

Co to jest dom pasywny?

Domy pasywne są stosunkowo nowym i innowacyjnym projektem, mimo tego na świecie jest ich już ponad 50 tys. Idea takiego budynku skupia się na tym, aby jak najbardziej zminimalizować czas  budowy oraz w przyszłości koszty utrzymania. Uzyskuje się to dzięki zastosowaniu sprawdzonych, ekologicznych materiałów oraz innowacyjnych technik. W budowie takiego domu najważniejsza jest staranność oraz dbanie o najmniejsze szczegóły, wszystkie elementy muszą do siebie pasować jak puzzle w układance. Jest to kluczowa kwestia ponieważ w przyszłości gwarantuje dużą oszczędność w utrzymaniu. Na ściany zewnętrzne składa się konstrukcja drewniana prefabrykowana o grubości 40 cm, wzbogacona izolacją z wełny mineralnej. Takie połączenie daje mieszkańcom dużo lepsze wyciszenie niż w standardowym budynku. Nie muszą więc narażać swoich uszu na zbędny hałas.

Dlaczego cechuje się taką oszczędnością?

Bardzo ważne jest  położenie domu oraz jego oszklenie. Ulokowanie okien od strony południowej oznacza, że promienie słoneczne docierające do naszego wnętrza zredukują tradycyjne ogrzewanie. Jak już wcześniej wspomniano, kluczowa jest też szczelna izolacja, to dzięki niej w przyszłości możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Drugim aspektem jest wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła we wszystkich pomieszczeniach, dzięki temu mamy jednakową temperaturę w całym budynku. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu mamy zapewnione czyste powietrze przez cały rok, niezależnie od pogody. W takim domu pasywnym nie zaznamy tradycyjnego ogrzewania węglem czy olejem opałowym. Standardem nowoczesnego ekologicznego domu są pompy ciepła,  kotły elektryczne oraz kotły kondensacyjne gazowe. Aby porównać ceny rocznego ogrzewania domu pasywnego z cenami ogrzewania standardowych budynków, zapraszam do  tabelki poniżej.

Dane dla przykładowego domu o powierzchni 150m2

domy_pasywne

O tym jak niskie jest zapotrzebowanie domu pasywnego na energię świadczy porównanie z normalnym domem mieszkalnym. Dom pasywny : Q= 7,64kWh/m2 na rok; Dom standardowy : 114,6164kWh/m2 na rok.

Ceny domów pasywnych są porównywalne z cenami tych normalnych jednak dużą korzyścią mogą się okazać oszczędności związane z utrzymaniem takiego budynku. Koszty są nieporównywalnie mniejsze,  nawet o 80%. W ciągu 10 lat perspektywa zaoszczędzenia nawet 90tys. zł wydaje się przemawiać do wyobraźni większości czytelników.

Nie ma chyba takiej osoby, która nie chce zaoszczędzić. Wkładamy swoje pieniądze w akcje czy na lokaty. Nie zdajemy sobie sprawy, że możemy zaoszczędzić na swoim życiu. Taki budynek oprócz wyjątkowego standardu mieszkalnego, może przynieść większe oszczędności niż nie jeden bank.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Emil Chrzanowski
www.strefynieruchomosci.blog.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :