Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Dlaczego warto być w BIK?

23 października 2012

W momencie starania się o kredyt w Banku lub SKOK-u, kiedy otrzymujemy go a później spłacamy, możemy być pewni, że informacje o tym będą przekazywane do BIK.  Fakt, że „jestem w BIK” dla większości z nas może być istotnym ułatwieniem w negocjacjach z bankiem. Aż 90 proc. informacji o klientach banków i SKOK-ów zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej to dane pozytywne.

Każdy z nas ma wpływ na to, jak będzie wyglądał jego portret finansowy w oczach banku. Jeśli raty kredytu spłacane są terminowo, w bazie BIK znajdują się dane pozytywne. Jeśli jest spłacany z opóźnieniem, w bazie BIK mogą znaleźć się również dane negatywne.

Dla Banków dostęp do tego typu informacji jest wsparciem w podejmowaniu decyzji kredytowych, pomaga ocenić sytuację klienta. Bank określa czy klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie, a jeśli tak czy jest solidnym klientem. Jeśli więc zaciągamy kredyt i później regularnie go spłacamy, taka informacja pojawia się w Biurze Informacji Kredytowej i tworzy pozytywną historię kredytową. Dla kolejnego banku będzie to sygnał, że jesteśmy rzetelni i można nam zaufać. Tym chętniej więc przyzna nam kolejny kredyt.

Pozytywna historia kredytowa to potencjalnie szybsza decyzja i lepsze warunki kredytowania. Bank analizując ryzyko kredytowe patrzy przychylniej na osobę, o której wiadomo, że spłacała do tej pory regularnie raty kredytów, niż na osobę anonimową, o której nie może znaleźć w żadnych informacji. Swojej pozytywnej historii kredytowej warto więc używać jako argumentu w negocjacjach z bankiem.

W krajach zachodnich, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych, budowanie tzw. pozytywnej historii kredytowej jest standardem. Ludzie już od najmłodszych lat starają się zaciągać drobne kredyty, aby dzięki ich regularnym spłatom, sukcesywnie budować swoją historię. Później jest im dużo łatwiej negocjować kredyty na większe kwoty, w tym długofalowe zobowiązania jak np. kredyt hipoteczny.

Aby móc korzystać z pozywnej historii kredytowej należy wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji, aby mogły być dostępne dla Banków i SKOK-ów, kiedy zobowiązanie zostanie już spłacone. Z myślą o przyszłych zobowiązaniach kredytowych, każdy powinien dbać o swój jak najlepszy wizerunek jako kredytobiorcy.

www.bik.plPrzejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :