Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czym skutkuje przekraczanie limitów kredytowych?

22 listopada 2014

Limit kredytowy jest ciekawą formą dostępu do dodatkowych środków. Jeśli potrafimy umiejętnie z niego korzystać, stanowi atrakcyjny instrument finansowy służący realizacji planów, na które w normalnych warunkach nie byłoby nas stać.

Należy jednak pamiętać, że limit kredytowy wciąż pozostaje zobowiązaniem finansowym, które należy spłacać regularnie i terminowo. Zaniechanie tego obowiązku może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Jak wynika z danych statystycznych, łączne przeterminowane zadłużenie Polaków w czerwcu 2014 roku osiągnęło poziom 40,89 mld zł.

Długi Polaków

Z najnowszego „Ogólnopolskiego raportu o zaległym zadłużeniu i klientach podwyższonego ryzyka” wynika, że 6,1% Polaków nie reguluje swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Średnie zadłużenie statystycznego rodaka wynosi 17 585 zł, a zatem wzrosło o 1,65% w stosunku do stanu z czerwca 2013 roku. Zmniejszyła się natomiast liczba dłużników. W okresie od marca do czerwca 2014 liczba osób z przeterminowanym zadłużeniem spadła o 13 300, choć nadal mamy ich w kraju 2 325 534. W przypadku 66% obywateli chodzi o zobowiązania na kwotę do 5 000 zł. Niechlubny rekordzista w tej dziedzinie posiada natomiast zaległości o łącznej kwocie 113,42 mln zł. Aby ustrzec się przed miejscem w tym rankingu i uniknąć problemów związanych z niespłaconymi zobowiązaniami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak uniknąć problemów finansowych?

Kluczem do uniknięcia problemów związanych z zadłużeniem jest odpowiedzialne zaciąganie zobowiązań. Najważniejsze staje się dostosowanie wysokości miesięcznych spłat do możliwości naszego domowego budżetu. W przypadku problemów ze spłatą najgorszym rozwiązaniem jest zaciąganie kolejnego długu prowadzące do tzw. spirali kredytowej, gdy jeden kredyt czy pożyczkę chcemy spłacić kolejnym, udzielanym przeważnie na znacznie gorszych warunkach. Gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie drastycznemu pogorszeniu, np. na skutek choroby lub utraty pracy, zdecydowanie lepiej będzie starać się o wynegocjowanie nowych warunków spłaty. Często, szczególnie przy wysokich zobowiązaniach, bywają one ubezpieczone właśnie na wypadek takich sytuacji. Polubowne rozwiązanie sprawy leży zarówno w interesie instytucji finansowej, która chce odzyskać pożyczoną kwotę, jak i dłużnika.

Dodatkowe środki na miarę możliwości

Ciekawym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków jest limit kredytowy na karcie, a więc nie ten przyznawany przez bank, w którym mamy konto. Takie rozwiązanie może okazać się często korzystniejsze od jednorazowego kredytu czy pożyczki. Miesięczne spłaty odbudowują limit środków, który możemy wykorzystać, płacąc kartą za zakupy, jak również wypłacając gotówkę w bankomacie. Te pierwsze płatności są zwykle transakcjami bezpłatnymi, ale te drugie wiążą się już z koniecznością ponoszenia kosztów. Kiedy wypłacimy maksymalną kwotę przyznanego limitu, pojawi się problem z jego przekroczeniem. Jeżeli będziemy zalegać z płatnościami, obciążą nas dodatkowe wydatki związane z monitami, zapłatą odsetek za zwłokę czy windykacją. W takiej sytuacji warto skorzystać z tzw. opcji odroczonych płatności. Jest to nowatorskie rozwiązanie stosowane przy limitach lub kartach kredytowych. Dzięki niemu możliwe jest zawieszenie spłat limitu na okres od 1 do 12 miesięcy w określonych sytuacjach losowych, takich jak choroba, wypadek, utrata pracy czy śmierć bliskiej nam osoby. Miesięcznego odroczenia płatności nie trzeba dokumentować, a jedynie zgłosić taki zamiar w banku, natomiast dłuższe zawieszenie powinno być poparte stosownymi dokumentami, np. historią choroby czy świadectwem pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na ustabilizowanie sytuacji finansowej przy jednoczesnym zachowaniu dobrej historii kredytowej. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, przejdź na stronę Vanquis.pl i złóż wniosek.

Limit kredytowy zapewnia dostęp do dodatkowych środków, pod warunkiem że będziemy dysponować nim w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu unikniemy zarówno ponoszenia dodatkowych kosztów, jak i negatywnych konsekwencji w postaci wpisów do rejestru dłużników czy złej historii kredytowej, której konsekwencję odczujemy, starając się o następny kredyt.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :