Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy Polacy powinni oszczędzać na emeryturę?

25 listopada 2014

Oszczędzanie na emeryturę w Polsce to dosyć drażliwy temat ze względu na fakt, że większość Polaków w dzisiejszych czasach przez całe życie płaciło bardzo wysokie składki związane ze świadczeniami emerytalnymi. Jednak mimo tego, że płacili oni bardzo wysokie kwoty od rozpoczęcia swojej pierwszej pracy. Przez cały okres produkcyjny Polacy byli i są zmuszeni do finansowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bardzo wysokimi kwotami.

emeryci_art_advertŚrednio na ZUS przeciętny obywatel jest zobowiązany do płacenia sumy o wysokości mniej więcej tysiąca złotych co miesiąc. W tym przypadku warto również uwzględnić jeszcze inne podatki, które każdy obywatel musi opłacać, czyli podatki bezpośrednie. Ponadto te podatki są również bardzo blisko związane z kosztami pracy, które musi ponieść pracodawca. Ponieważ część składki ZUS opłaca pracodawca, a część pracownik. Jednak prawda jest taka, że te wszystkie pieniądze pochodzą przecież z jednej puli pieniędzy. Dlatego nie ma sensu rozdzielać tych dwóch rzeczy.

Jak wygląda emerytura ZUS?

Licząc wszystkie koszta pracy oraz podatki, które musi opłacić pracownik ze swojej pensji to często może się okazać, że drugą pensje tak naprawdę trzeba oddać na ZUS. Są to pieniądze, które mogłyby zostać znacznie lepiej zainwestowane. Zwłaszcza, że te wysokie sumy pieniędzy opłacane co miesiąc przez kilkadziesiąt lat nie znajdą się za ileś lat później w kieszeni jakiekolwiek płatnika ZUS. Prawda jest taka, że te pieniądze, które dzisiaj są wydawane idą na opłacenie dzisiejszych zobowiązań emerytalnych. Dlatego po płaceniu takich składek emerytalnych po 40 latach pracy może okazać się, że tak naprawdę nic z tego się nie ma. Bo emerytura, którą się otrzymała oscyluje w okolicy tysiąca złotych. Coraz więcej osób staje przed tym problemem. Dlatego dzisiaj dużo młodych ludzi stara się samemu zaoszczędzić pieniądze.

Jak oszczędzać na swoją emeryturę?

Coraz więcej osób stara się ominąć nieco podatki, żeby móc więcej zarobić. Takie zachowanie wynika w głównej mierze z tego, że ludzie najzwyczajniej już nie wieżą w jakąkolwiek emeryturę z ZUS. Ponieważ każdy człowiek w dzisiejszych czasach, mieszkający w Polsce może zauważyć problemy państwa polskiego i chociażby to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna być coraz mniej wypłacalny. Jednak nawet jeżeli nie są w stanie ograniczyć wydatków związanych ze składką emerytalną to starają się ograniczyć inne podatki. Często coraz więcej osób zaczyna zakładać jednoosobową działalność gospodarczą tylko po to, aby ograniczyć pewne wydatki. Oczywiście wiążę się to z pewnymi dodatkowymi obowiązkami, jednak ma też również swoje plusy. Zwłaszcza, gdy porówna się te formę zatrudnienia do umowy o pracę. Mimo tego, że osobie pracującej na własnym rachunku nie przysługuje żaden urlop, czy innego tego typu rozwiązania. To trzeba pamiętać, że znacząco bardziej zarządza swoimi aktywami finansowymi niżeli osoba zatrudniona na etacie.

W takim przypadku dużo osób decyduje się na odkładanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym. Zaś w sytuacji, gdy zbiorą nieco większą sumę pieniędzy to wtedy starają się lokować swoje aktywa finansowe na lokatach. Lokaty i polisolokaty są dobrym pomysłem na oszczędzanie dla wszystkich osób, które mają już pewne sumy pieniędzy. Zaś rachunek oszczędnościowy to dobre wyjście dosłownie dla każdego. Mimo wszystko warto zastanowić się nad tym oszczędzaniem ponieważ w zasadzie nie ma co liczyć, że dostanie się jakąkolwiek pożyteczną sumę pieniędzy z ZUS. Żyjąc w Polsce warto pogodzić się z taką sytuacją, że trzeba opłacać ZUS, ale lepiej nie traktować tego zobowiązania zbyt poważnie. Ponieważ każdy kto ogląda telewizje może dobrze zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę rząd może zrobić co mu się podoba, jeżeli chodzi o emerytury. Jeżeli raz podnieśli wiek emerytalny, to będą w stanie podnieść go jeszcze kilka, a nawet kilkanaście razy. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że najlepiej jest polegać tylko i wyłącznie na sobie i w jakikolwiek możliwy sposób postarać się zabezpieczyć finansowo na swoją przyszłą emeryturę.

Informacje o autorze
Autorem artykułu jest portal internetowy extrafinanse.pl specjalizujący się w dostarczaniu najświeższych treści o finansach i biznesie.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi: , ,

Podobne artykuły :