Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy opłaca się oszczędzić na OC?

4 stycznia 2015

Ubezpieczenie OC to podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne, którego obowiązek wykupienia spoczywa na każdym posiadaczu zarejestrowanego pojazdu. Każdego roku jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego kierowcy za wszelką cenę poszukują tańszych ofert na rynku. Ale czy rzeczywiście na polisie OC opłaca się oszczędzać?

link4_ubezpOCPolisa OC to ubezpieczenie, w ramach którego firma ubezpieczeniowa przejmuje odpowiedzialność finansową w razie kolizji lub wypadku spowodowanego przez osobę ubezpieczoną. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczenia osobom poszkodowanym w ramach opłacanego przez sprawcę OC. Polisa ta nie chroni samochodu ubezpieczonego, lecz zwalnia z finansowej odpowiedzialności w razie spowodowania uszkodzenia auta lub wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej.

Przelicznik OC, czyli od czego zależy wysokość składki

Musisz mieć świadomość, że składka ubezpieczeniowe zależy od kilku czynników. Każda firma ubezpieczeniowa posiada swój indywidualny przelicznik OC, na podstawie którego wylicza wysokość składki.

Do najważniejszych czynników zalicza się m.in.:

–    wiek kierowcy,
–    rocznik posiadanego pojazdu,
–    pojemność silnika auta,
–    miejsce zamieszkania.

Na dodatkowe zniżki mogą liczyć ponadto kierowcy, którzy przez okres co najmniej 12 miesięcy wykazali się bezszkodową jazdą.

Zawsze identyczny zakres ochrony

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC – bez względu na to, w jakiej firmie je wykupisz – posiada identyczny zakres ochrony. Reguluje go bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.). Zgodnie z jej brzmieniem, każdy ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczenia pozwalającego pokryć szkody do ustawowo ustalonych sum gwarancyjnych, które wynoszą:

–    do 5 mln euro za szkody wyrządzone na osobach,
–    do 1 mln euro za szkody wyrządzone na mieniu.

Gdy zatem zakres ubezpieczenia OC jest identyczny, należy szukać ubezpieczyciela oferującego najtańszą polisę.

Wybierz najtańsze OC – nie przepłacaj

Jeśli chcesz dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych ofert, musisz porównywać i zestawiać propozycje konkretnych firm ubezpieczeniowych. Dużym udogodnieniem jest korzystanie z internetowych kalkulatorów OC zamieszczanych przez ubezpieczycieli na stronach www (np. Link 4). Dzięki takim narzędziom szybko i łatwo można oszacować wysokość składki, porównując ją do innych ofert.

Tagi: ,

Podobne artykuły :