Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy opłaca się inwestować w ziemię?

1 grudnia 2018

Inwestowanie kapitału w zakup ziemi to lokata, która w naszym kraju zawsze postrzegana była, jako wyjątkowo atrakcyjna. Wciąż jest to atrakcyjnym i stosunkowo bezpieczny sposób lokowania posiadanych oszczędności. Inwestowanie w ziemię staje się szczególnie atrakcyjne, gdy stopy procentowe są niskie.

Inwestycja na długie lata

Osoby, które planują inwestować w zakup ziemi muszą mieć świadomość, że jest to inwestycja najczęściej długoletnia, stopa zwrotu może być bardzo wysoka, ale czasem trzeba na nią trochę poczekać. W przypadku zakupu ziemi jako lokaty kapitału bardzo często kupowane są działki budowlane lub rekreacyjne. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się grunty rolne. Grunty rolne kupowane są z reguły przez rolników, którzy chcą powiększyć posiadane przez siebie gospodarstwo rolne. Gruntami rolnymi interesuje się mniej inwestorów, chyba że są to grunty zaliczone do niskich klas. Tego typu grunty są kiepskiej jakości, ich właściciele, aby się ich pozbyć nie żądają za nie wygórowanych cen. Także w przypadku, gdy inwestor zechce uzyskać ich odrolnienie, nie będzie miał z tym problemów. Kupowanie gruntów rolnych kiepskiej jakości jest jedną z lepszych inwestycji. Po odrolnieniu mogą zostać podzielone na mniejsze działki i sprzedane jako działki budowlane. W przypadku działek przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne ceny są znacznie wyższe, a więc stopa zwrotu będzie w tym przypadku bardzo wysoka.

Gdzie kupować i szukać gruntów na sprzedaż?

Gruntów rolnych, które są przeznaczone na sprzedaż można szukać na kilka sposobów. Najtańszy, ale pochłaniający dość sporo czasu sposób to samodzielne szukanie. Można to robić przeglądając ogłoszenia zamieszczane na stronach internetowych, w lokalnej lub ogólnokrajowej prasie. Osoby, które planują inwestowanie w zakup gruntów rolnych mogą skorzystać także z usług agencji, które specjalizują się wyszukiwaniem gruntów na sprzedaż. Grunty najlepiej opłaca się kupować w tych regionach kraju, które z jednej strony są atrakcyjne turystycznie, a drugiej w tych, gdzie ziemię można kupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Regionem, który spełnia oba te warunki są Mazury. Region jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w naszym kraju, a ziemię można tam kupić zdecydowanie taniej niż w innych rejonach Polski. Więcej środków trzeba przeznaczyć na zakup nieruchomości położonej na Mazurach, która położona jest blisko jezior, jeszcze droższe będą te grunty, które będą miały dostęp do własnej linii brzegowej. W przypadku jednak zakupu takich działek, stopa zwrotu będzie wyjątkowo wysoka.

Jak wykorzystać kupioną ziemię?

Możliwości są bardzo różne, zależą od tego jaką ziemię kupiliśmy. W przypadku gruntów rolnych czy działek budowlanych można czekać aż ich ceny wzrosną, a wtedy będzie je można odsprzedać. Inna możliwość to wybudowanie na działce domu z myślą jego wynajmie. Można też przeznaczyć dom na działalność gospodarczą. Zawsze przed zakupem ziemi należy sprawdzić miejscowy plan zabudowy, aby nie okazało się, że inwestycja przyniesie straty zamiast spodziewanych zysków.

Więcej ciekawych porad odnośnie inwestowania w nieruchomości znajdziesz na blogu – inwestujwnieruchomosci.pl

Tagi:

Podobne artykuły :