Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Czy opłaca się inwestować w mieszkania?

4 czerwca 2014

Czy posiadanie mieszkania może być bardziej intratne od lokaty bankowej? Okazuje się, że tak, ponieważ coraz więcej Polaków w poszukiwaniu skutecznego sposobu pomnażania pieniędzy decyduje się na kupno nieruchomości na wynajem.

Mieszkanie kupujemy na ogół dla siebie, żeby przeprowadzić się w końcu „na swoje”. Jednak dobrym interesem może być również kupienie go z myślą o wynajęciu go. Lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne czy nawet granie na giełdzie w porównaniu z inwestowaniem w nieruchomości nie prezentuje się tak atrakcyjnie. Żeby jednak zarobić, trzeba wiedzieć, jak wybrać odpowiednie inwestycje mieszkaniowe i jak znaleźć godnych zaufania klientów.

Ceny mieszkań nadal wysokie

W porównaniu z ostatnimi latami stawki za metr kwadratowy mieszkań wprawdzie nieco spadły, zwłaszcza w dużych miastach, ale generalnie nadal utrzymują się na podobnym poziomie. Czasy, w których mieszkanie trzypokojowe w dobrej lokalizacji można było kupić za mniej niż 200 tysięcy złotych, już dawno minęły i raczej nie wrócą. Dlatego najlepiej inwestować teraz, gdy ceny są dość uśrednione.

nieruchomosc_czerwtorebJeżeli można pozwolić sobie na zakup nieruchomości, także z kredytu bankowego, warto przemyśleć to rozwiązanie. Nawet w przypadku, w którym rata kredytu hipotecznego będzie podobna do przeciętnego czynszu za mieszkanie, warto pomyśleć o zawarciu umowy z bankiem. Wtedy to lokatorzy będą odpowiedzialni za płatność raty, a po zakończeniu spłaty kredytu mieszkanie przejdzie całkowicie na własność kredytobiorcy. Oczywiście, z inwestowaniem w nieruchomości wiąże się także ryzyko. Wartość mieszkania oraz opłacalność inwestycji może zmienić się z czasem i to zarówno na lepsze, jak i na gorsze.

Jak dobrze zainwestować w mieszkanie?

Aby dowiedzieć się, jakie mieszkania będą najlepsze jako inwestycja, trzeba określić ich wskaźnik rentowności, czyli wziąć pod uwagę średnią cenę oraz średnią stawkę wynajmu za metr kwadratowy. Oczywiście, należy pamiętać, że mieszkanie nie zawsze ma lokatora opłacającego czynsz, dlatego ryzyko trzeba wkalkulować w inwestycję. Niemniej eksperci wskazują, że na mieszkaniach, przy założeniu dobrej decyzji co do nieruchomości, można rzeczywiście zarobić więcej niż na lokatach czy obligacjach.

Zainwestowanie w mieszkanie na wynajęcie jest teraz coraz częściej wybieraną alternatywą dla popularnych metod oszczędzania. Przy kilku dobrych decyzjach można w ten sposób bez problemu zabezpieczyć swoją finansową przyszłość.

Tagi: , , ,

Podobne artykuły :