Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Co trzeba wiedzieć kupując auto używane?

10 kwietnia 2013

Kupno samochodu używanego nie jest rzeczą prostą. W pewnych sytuacjach jednak ryzyko opłaca się, gdyż możemy kupić pojazd znacznie taniej niż w salonie. Aby uniknąć wpadki, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Kupując samochód używany należy przede wszystkim wyzbyć się wszystkich emocji. Nabycie auta pod wpływem podejrzanie niskiej ceny to najgorsze co możemy zrobić. To właśnie cena jest pierwszym ostrzeżeniem – jeżeli znacząco odbiega od normy, to najprawdopodobniej z samochodem jest coś nie tak. Nie łudźmy się, że sprzedawca nie orientuje się w rynku i przez przypadek sprzedaje po kosztach.
Oglądając samochód nie należy też zbytnio ufać sprzedawcy. Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych i przejechać się do autoryzowanej stacji diagnostycznej, gdzie mechanicy powiedzą nam co jest nie tak z samochodem.

Ważną wskazówką co do rzeczywistego przebiegu auta mogą być niektóre elementy wyposażenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na tapicerkę siedzenia kierowcy, koło kierownicy czy nakładki od pedałów. Szczególną ostrożność należy zachować gdy są w podejrzanie złym…. lub dobrym stanie. Nieuczciwy sprzedawcy wiedzą bowiem, że te części oglądają kupujący, i często wymieniają je na nowe.

Kupując samochód od komisu pamiętajmy, że chronią nas, jako konsumentów szersze przepisy dotyczące niezgodności towaru z umową. Nie oznacza to oczywiście, że każda awarię można zwalić na komis, jednak dużo łatwiej będzie nam dojść odszkodowania od przedsiębiorcy, niż osoby prywatnej.

Przy zawarciu umowy należy żądać od sprzedawcy, aby wydał nam następujące dokumenty: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, i dowód ubezpieczenia oc samochodu. Bez tego nie przerejestrujemy samochodu w starostwie. Dodatkowo potrzebna będzie umowa (jeżeli kupowaliśmy samochód od osoby prywatnej) lub faktura VAT (jeżeli sprzedawcą był komis).

Kupując samochód używany pamiętajmy, że nie jesteśmy zobligowani do kontynuowania umowy ubezpieczenia auta zawartej przez poprzedniego właściciela. Warto ją dokładnie przeanalizować, i w razie czego zmienić na inną. Aby wybrać najlepszą ofertą można wykorzystać kalkulator ubezpieczenia oc, który znajdziemy w internecie.

Na koniec warto pamiętać, że auto używane zawsze lepiej jest kupować w towarzystwie osoby doświadczonej, i znającej się na rzeczy. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie wpadki.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :