Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Co należy wziąć pod uwagę, zaciągając kredyt konsumencki? Sprawdź ranking kredytów konsumenckich.

1 listopada 2018

Kultura konsumpcyjna, która ogarnęła społeczeństwa Zachodu i zmieniła całkowicie podejście do sfery materialnej, zachęca nas do nieustannego nabywania nowych produktów, szybkiej wymiany sprzętu na nowy, ale też do korzystania z rozrywek i cieszenia się wolną chwilą w centrach handlowych.

Nie zawsze jednak wystarcza nam bieżących środków na tego typu produkty, usługi i rozrywki. Szczególnie gdy doliczymy do tego koszty stałe związane z codziennością – mieszkaniem, transportem, żywnością i mediami, a także wydatkami ponoszonymi na dzieci i zwierzęta domowe. Niektórzy, aby zapewnić sobie wszystko, o czym w danej chwili zamarzą, sięgają po kredyty gotówkowe, dające możliwość natychmiastowego spełnienia swoich pragnień i zachcianek. Czy na pewno jest to dobry pomysł?

Kredyt konsumencki – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Kredyt gotówkowy to rozwiązanie finansowe oferowane przez bank, którego mechanizm działania jest bardzo prosty i można go przeznaczyć na dowolny cel. Tego typu kredyt polega na tym, że placówka finansowa pożycza klientowi gotówkę na określony z góry okres. Umowa o kredycie konsumenckim musi być spisana na papierze i dotyczy kwoty nie mniejszej niż 500 złotych i nie wyższej niż 80 000 złotych. W dokumencie musi znaleźć się RRSO kredytu, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, określająca całkowity koszt, który ponosi kredytobiorca. Termin spłaty kredytu konsumenckiego zawsze jest dłuższy niż trzy miesiące – inaczej niż pożyczki parabankowe. W ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy o kredycie konsumenckim można od niej odstąpić bez żadnych konsekwencji i bez podania jakichkolwiek przyczyn tej sytuacji. Warto pamiętać, że kredytu gotówkowego może udzielić wyłącznie bank. Jeśli chodzi o inne – dość podobne produkty bankowe – kryjące się pod nazwą pożyczek, to są one świadczone często przez parabanki.

Do jakich celów przydaje się kredyt konsumencki?
Kredyt konsumencki można wziąć nie tylko wtedy, gdy potrzebujemy nowego sprzętu AGD czy telewizora. Może być równie przydatny, kiedy musimy przeprowadzić remont domu, a nie dysponujemy odpowiednią kwotą. Podobnie możemy zaciągnąć kredyt konsumencki na zakup nowego samochodu, który sprawdzi się jako środek transportu do pracy. Przy braniu kredytu konieczne oczywiście jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Można także skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego. W Internecie są także strony, które oprócz tylko przygotowania ofert kredytowych pozwalają wziąć kredyt gotówkowy online. Do tego celu jednak trzeba posiadać konto osobiste, oraz pod ręką mieć dowód osobisty. Kiedy jednak nie jesteśmy zdolni do podjęcia takiego zobowiązania, i mamy nieodpowiednią historię kredytową zawsze można zastanowić się nad wzięciem pożyczki. W październiku 2018 wielu Polaków zdecydowało się właśnie na pożyczki pozabankowe.

Kredyt konsumencki – czy na pewno warto?
Odraczanie przyjemności to jedna z zasadniczych umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu. W końcu rzadko kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której jesteśmy zdolni nabyć wszystko, czego pragniemy. Warto więc nauczyć się szybko odróżniać realne potrzeby od chwilowych pragnień. Jako konsumenci musimy również pamiętać, że zobowiązania zaciągnięte dziś będziemy musieli spłacać przez wiele kolejnych miesięcy. Jeżeli już zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, rozważmy, czy raty podane w konkretnej wysokości nie obciążą zbytnio naszego domowego budżetu. Oferty kredytów konsolidacyjnych, kredytów samochodowych i kredytów hipotecznych dostępne są w bankach takich jak: Deutsche Bank, BGŻ BNP Paribas, PKO Bank Polski.

Kiedy nie warto brać kredytu konsumenckiego?
Kredyt konsumencki może nie być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nasze comiesięczne zarobki umożliwią nam zakup danego produktu, jednak akurat w danej chwili nie mamy środków, które pozwolą nabyć towar. W takiej sytuacji być może lepszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Jeżeli skorzystamy z niej mądrze i spłacimy zadłużenie w okresie bezodsetkowym, za pożyczenie pieniędzy od banku nie zapłacimy ani złotówki. Na darmowe korzystanie z gotówki użyczonej przez bank mamy około 52 dni. Możemy również spłacić zadłużenie w kolejnych dniach, jednak będzie to już obarczone pewnymi odsetkami od kwoty, którą wydaliśmy. Warto jednak pamiętać, że tego typu narzędzie wymaga posiadania zdolności kredytowej – bank z pewnością zasięgnie informacji w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) zanim wyda nam kartę.

Kiepską okazją do zadłużania jest również wzięcie na siebie zobowiązania finansowego na zorganizowanie świąt i zakup prezentów. Kredyt konsumencki jest jednym z najdroższych produktów na rynku, dlatego warto bardzo dobrze zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Radość przy świątecznym stole będzie trwać krótko, za to czas spłaty kolejnych rat będzie od nas wymagać rygorystycznego pokrywania zobowiązania przez kilka lub kilkanaście kolejnych miesięcy. Na dodatek wiele banków i parabanków akurat w okresie świątecznym uruchamia szybkie pożyczki, których wysokie oprocentowanie jest wyjątkowo niekorzystne dla konsumentów. Jednak ci, w ferworze przygotowań do rodzinnych uroczystości, często zapominają o tym czynniku i nie w pełni świadomi decydują się na mało opłacalne dla siebie rozwiązanie. Konsekwencje swoich nietrafionych decyzji będą ponosić przez wiele kolejnych miesięcy.

Na co warto uważać, biorąc kredyt konsumencki?
Nierozważni klienci, którzy uwielbiają spędzać wiele czasu w galeriach handlowych, mogą łatwo wydawać więcej pieniędzy aniżeli zarabiają. Skuszeni reklamą telewizyjną i outdoorową, zaczną nabywać towary bez głębszego namyślenia. Zaciągając kredyt konsumencki na swoje duże potrzeby materialne, mogą na dobre przestać kontrolować swoje wydatki. Gdy przestaną spłacać kredyt na nowy telewizor, pralkę czy lodówkę, skierują swoje kroki do parabanku, w którym wezmą kolejne zobowiązanie – prawdopodobnie pożyczkę gotówkową, za pomocą której spłacą zadłużenie powstałe w banku na poczet kredytu konsumenckiego. Mogą również wpaść na niezbyt dobry pomysł, aby wykonać przelew z karty kredytowej na spłatę zobowiązania. Warto pamiętać, że wszelkie wypłaty z karty kredytowej mogą być obarczone dużymi odsetkami i pogorszyć jeszcze bardziej stan finansowy danej osoby.

W taki właśnie sposób bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której potem trudno się wyplątać. Czasem wystarczy utrata pracy i uszczuplenie domowych finansów, aby popaść w poważne tarapaty finansowe i nie móc poradzić sobie ze spłatą bieżących zobowiązań. Dlatego też zdecydowanie warto dobrze przemyśleć każdy większy zakup rozłożony na raty. Jeżeli już postanowimy się zadłużyć, powinniśmy znaleźć zaufanego kredytodawcę o dobrej reputacji i korzystnej ofercie, a także przyjrzeć się jaki jest okres spłaty kredytu. Poszczególne produkty bankowe, w zależności od banku, mogą się znacznie od siebie różnić pod względem liczby rat, RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) i odsetek. Zanim cokolwiek podpiszemy, dokładnie przeczytajmy umowę o kredyt konsumencki, a także zapoznajmy się z harmonogramem spłaty i tabelą oprocentowania. Pamiętajmy też o sytuacjach losowych, które mogą zdarzyć się w życiu każdego z nas, takich chociażby jak utrata pracy i możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Ranking kredytów konsumenckich ułatwia dokładne porównanie aktualnie dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej z punktu widzenia kredytobiorcy.

Kiedy warto wziąć kredyt konsumencki?
Kredyt konsumencki, choć stanowi rozwiązanie dość drogie, może być rozwiązaniem korzystnym w sytuacji osób, które dużo zarabiają. Wówczas, jeśli tacy klienci znajdą wyjątkową okazję na zakup na przykład samochodu w bardzo okazyjnej cenie, mogą rozważyć opcję nabycia go za pieniądze banku. Muszą jednak mieć świadomość wysokości odsetek bankowych, prowizji oraz konieczności spłacenia rat w określonym czasie.

Najtańszy kredyt gotówkowy oraz informacje oraz ranking kredytów gotówkowych można znaleźć na stronie internetowej https://domkredytowy.pl/

Tagi: ,

Podobne artykuły :