Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Co lepsze: kompleksowość czy dywersyfikacja? Jak planować finanse

10 grudnia 2012

Planowanie finansów, zarówno domowych jak i firmowych jest jednym z bardziej skomplikowanych zajęć w naszym życiu. To od naszych decyzji zależy przyszły stan domowych i firmowych budżetów. Skutki źle podjętych decyzji mogą ciągnąć się za nami przez długi czas. Jednak można temu zaradzić kierując się dwoma sposobami planowania finansów: kompleksowością i dywersyfikacją.

Te sposoby planowania finansów możemy zastosować w odniesieniu do budżetu domowego i firmowego. Mądre zastosowanie obu sposobów pozwoli nie tylko uniknąć późniejszych kłopotów, ale i znacznie powiększyć stan swojego konta. Jednak same dobre chęci, nie zawsze wystarczają, aby prawidłowo stworzyć przemyślany plan finansów. W takim przypadku warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który dokładnie określi potrzeby oraz przedstawi najlepsze możliwości, z których będzie można skorzystać. Wybierając doradcę należy dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i skalę współpracy. Należy mieć również świadomość, że współpraca ta będzie odbywała się w dłuższej perspektywie, co powoduje nawiązanie bliższych relacji ze swoim doradcą. Od skali współpracy, którą chcemy podjąć, zależy także późniejszy wybór sposobów planowania finansów.

Kompleksowość
Charakteryzuje się całościowym podejściem do kwestii planowania finansowego, zarówno pod względem oszczędzania, jak i inwestowania kapitału. Kompleksowość oznacza, że starannie planuje się wszystkie możliwości, tak aby osiągnąć jak najwyższe zyski. Zwykle w skład analizowanych możliwości wchodzą: ubezpieczenia, kredyty, fundusze inwestycyjne i emerytalne, a w przypadku firm również sprawy księgowości i odzyskiwania należności. – Całościowe ujęcie wszystkich tych spraw jest czynnością niezwykle trudną. Dlatego warto skorzystać z pomocy doradców, którzy zapoznani są bieżącymi ofertami różnych instytucji finansowych, co pozwoli na szybką i dokładną analizę rynku. Specjaliści pomogą także w dokładnym określeniu oczekiwań, dokonają analizy stanu obecnego portfela, przedstawią najkorzystniejsze możliwości w perspektywie krótko i długookresowej – wyjaśnia Jan Sapeta z firmy Eu4ya Kraków. Zalety takiego podejścia to przede wszystkim optymalne wykorzystanie możliwości, skrócenie czasu potrzebnego na zapoznanie się z różnymi ofertami, powierzenie opieki nad finansami profesjonalistom, a co najważniejsze znaczne zwiększenie szans na osiągniecie zamierzonych rezultatów, czyli większego zysku. W perspektywie długookresowej kompleksowa opieka nad klientem i jego finansami jest w tym aspekcie wartością nadrzędną.

Dywersyfikacja
Opiera się na zróżnicowaniu inwestycji w ramach portfela, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko inwestycyjne. – W praktyce wygląda to tak, że dzielimy pieniądze na pewne kwoty i inwestujemy je w różnego rodzaju instrumenty. Im bardziej nasz portfel jest zróżnicowany, tym mniejsze jest ryzyko utraty środków. Specjaliści radzą stosowanie tej metody podczas niestabilnej sytuacji na rynku czy też kryzysu. Jednak w czasie dobrej koniunktury sposób ten nie zapewnia maksymalnych zysków – podkreśla Jan Sapeta z Eu4ya Kraków.

Jak wynika z raportu portalu Bankier.pl i tygodnika „Wprost” pt. „Rynek doradztwa finansowego w Polsce 2012”, badani stwierdzili, że bezpieczeństwo inwestycji (85%) jest czynnikiem ważniejszym niż zysk (82%). Najważniejszą rolę w metodzie dywersyfikacji odgrywa dobór różnych rodzajów aktywów. Aby prawidłowo to zrobić, należy wcześniej określić oczekiwany poziom zysków oraz skalę akceptowanego ryzyka (np. gra na giełdzie niesie za sobą większe ryzyko niż fundusze inwestycyjne). W zbudowaniu odpowiedniego portfela pomogą doradcy Eu4ya. Finanse i opinie na temat ich stanu, wysokości czy też zróżnicowania są sprawą omawianą indywidualnie. Według specjalistów, modelowy portfel inwestora powinien być złożony z trzech części: I. opartej na lokatach bankowych lub obligacjach o stałym oprocentowaniu, II. akcji oraz nieruchomości, III. inwestycji w rynek walutowy. Jednak osiągnięcie takiego stanu portfela nie jest rzeczą prostą. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i ryzyka jakie chce się podjąć.

Systematycznie odkładane niewielkie sumy, w okresie kilku lat pozwolą na zaoszczędzenie kwoty, która stanie się kapitałem wyjściowym do przyszłych inwestycji. Jeżeli nie wiemy, jak samemu zabrać się za oszczędzanie, warto skonsultować się z doradcą, który podpowie jak to zrobić i pomoże w opracowaniu planu finansowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb. – Im szybciej rozpoczniemy proces świadomego oszczędzania, tym więcej kapitału odłożymy na przyszłość. Dzięki planowi finansowemu można naprawdę znacznie zwiększyć stan swojego portfela. Tak więc, w zasadzie już młodzi ludzie, myślący o swojej przyszłości powinni rozpocząć oszczędzanie – wyjaśnia Jan Sapeta z firmy doradczej Eu4ya. Finanse w opinii, nie tylko specjalistów od ekonomii i gospodarki stanowią jedną z najważniejszych spraw w codziennym życiu. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych doradców, którzy zadbają o dobrą kondycję domowych i firmowych budżetów.

źródło:
Eu4ya – Doradcy Finansowi
www.eu4ya.pl


Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :