Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Chcący zakupić auto z kratką powinni się pospieszyć?

20 września 2010

Przedsiębiorcy, którzy mają w planach wziąć w leasing samochód z kratką, na dotychczasowych zasadach, powinni zrobić to do końca roku. Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów. Z tej możliwości skorzystało Ministerstwo Finansów, które już potwierdziło – 1 stycznie 2011 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy.

Spowodują one, że status samochodów z kratką zrównany zostanie ze statusem samochodów osobowych. Według nowych przepisów nie będzie można odliczać podatku VAT od paliwa do nich, co więcej od ceny zakupu oraz rat leasingu odliczyć będzie można jedynie 60% VAT, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

Im bliżej końca roku, tym większe jest zainteresowanie samochodami z kratką ? oceniają eksperci. Wykorzystują to sprzedawcy samochodów, którzy niezbyt chętnie udzielają rabatów  na samochody z homologacją ciężarową. Podobna sytuacja miała miejsce przed 1 maja 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Wtedy wskutek wejścia w życie nowej ustawy o VAT, samochody z kratką wręcz ?znikały? z placów dealerów samochodowych, a o rabatach można było tylko pomarzyć. Specjaliści wskazują, że tym razem tak silny boom jak w 2004 r. nam nie grozi, jednak rynek z całą pewnością znajdzie się w sztucznie wywołanej nierównowadze.

Wprowadzenie nowych przepisów odnośnie odliczania VAT w przypadku samochodów firmowych będzie miało jednak swoje skutki z początkiem roku 2011, kiedy po zwiększonym popycie sprzedawcy samochodów zanotują spadek liczby Klientów.

Dla tych, którzy zakupią samochód z kratką przed końcem roku nie będzie miało znaczenia, czy auto kupili na raty, za gotówkę, czy w leasingu. Resort Finansów zamierza uszanować prawa nabyte podatników i ci, którzy zdążą nabyć auto z homologacją ciężarową przed wejściem w życie ustawy będą mogli odliczać VAT np. od rat leasingu przez cały okres umowy. Prawa nabyte podatników dotyczą jednak tylko rat leasingu, a nie np. możliwości odliczenia podatku VAT od paliwa, którego nie będzie można już odliczać.

Zatem wszystkim przedsiębiorcą, którzy chcą skorzystać z jeszcze obowiązującej ulgi, radzimy to zrobić do końca roku.

autor:
Bartosz Nowacki
www.TwojePorady.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :