Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Cechy charakterystyczne kontraktów typu CFD

11 czerwca 2013

Kontrakty CFD są bardzo ciekawym rozwiązaniem finansowym, które szczególnie w ostatnich latach zdobywa bardzo dużą popularność. CFD, czyli kontrakt na różnice kursowe (z ang. Contract For Difference) jest tak naprawdę transakcją, która polega na wymianie kwot, które są różnicą pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia wyszczególnionej w umowie pozycji. Kontrakty na różnice kursowe posiadają kilka cech, które sprawiają, że są one niezwykle ciekawym instrumentem finansowym.

Bardzo wysoka dźwignia finansowa

Poziom dźwigni finansowej jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na opłacalność zawieranej transakcji. W przypadku większości platform transakcyjnych dźwignia finansowa (tak zwany lewar) osiąga wartości od kilkudziesięciu do kilkuset, przy czym zdecydowanie najpopularniejszym jest dźwignia na poziomie 100:1. Oznacza to, że posiadając 1000 złotych możemy zawierać transakcje na kwotę nawet 100 razy większą, dzięki czemu potencjalne dochody, ale również i możliwe do osiągnięcia straty, są stokrotnie wyższe niż depozyt zabezpieczający.

Zabezpieczenie portfela

Kontrakty CFD są niezwykle przydatne jako narzędzie zabezpieczające portfele inwestycyjne. Łatwo możemy wyobrazić sobie sytuację, kiedy to inwestor posiada na przykład 10 000 akcji spółki KGHM Polska Miedź S.A. Obawiając się spadku kursu tejże spółki, inwestor może zabezpieczyć się poprzez zawarcie krótkiej transakcji na rynku CFD – na identyczną kwotę. Załóżmy, że kurs KGHM spadł co oznacza, że inwestor posiada akcje o mniejszej wartości, ale jednocześnie kontrakty CFD przyniosły mu zyski kompensujące te straty.

Dostęp do rynku przez całą dobę, siedem dni w tygodniu

Dla większości inwestorów niezwykle ważna jest dostępność do własnego portfela inwestycyjnego. W przypadku transakcji typu CFD jest to możliwe bez problemów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jest to możliwe dzięki działaniu na wielu rynkach. Wystarczy, że posiadamy aktywne konto w odpowiedniej platformie transakcyjnej i aktywne połączenie z internetem, a zarówno zamykanie, modyfikowanie i otwieranie nowych zleceń jest na wyciągnięcie ręki. Szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe nie stanowi więc problemu nawet w najbardziej odległych miejscach na ziemi, jeśli tylko posiadamy tam dostęp do internetu.

Wiele rynków

Inną cechą charakterystyczną kontraktów CFD jest to, że mogą być one zawarte w oparciu o tysiące instrumentów finansowych, jakimi są akcje, waluty, indeksy giełdowe i wiele innych. Sprawia to, że jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla inwestorów spekulujących na danych instrumentach, ale może stać się również istotnym elementem biznesu i stanowić transakcję zabezpieczającą.

 

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :