Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Catalyst: Rekordowe odsetki w II półroczu

18 lipca 2011

Blisko 1,4 mld złotych odsetek otrzymają w II półroczu posiadacze obligacji notowanych na rynku Catalyst. Z tej sumy 1,24 mld zł  pochodzić będzie od obligacji korporacyjnych, reszta od gmin i banków spółdzielczych. Inwestorzy indywidualni mogą łatwo zgarnąć część tej kwoty dla siebie.

Liczby świadczące o rozwoju Catalyst mogą wydawać się imponujące, jeśli dodamy do nich 24 debiuty na rynku obligacji, które miały miejsce od początku roku. Łącznie notowane są tu 124 serie obligacji o wartości 28,5 mld złotych. Jednak jeśli wejdziemy szczegóły tych wielkich liczb, szybko okaże się, że rynek Catalyst ma przed sobą jeszcze niezmierzone perspektywy rozwoju.

BGK zaburza statystki
Statystyki zaburza bowiem kilku największych emitentów obligacji, którzy ? m.in. dzięki swojej skali i stabilności prowadzonego biznesu ? mogą pozwolić sobie na płacenie niskich kuponów. Aż 1,07 mld zł odsetek wypłaci w nadchodzących miesiącach Bank Gospodarstwa Krajowego, który wprowadził na rynek zarówno własne obligacje o wartości 3 mld zł, jak i obligacje Krajowego Funduszu Drogowego o wartości 17,4 mld zł. Po usunięciu tych papierów ze statystyk, wartość obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst spada do 5,5 mld zł (o prawie 80 proc.), a suma odsetek, które zostaną wypłacone do końca roku do 169 mln złotych.

Dla inwestorów indywidualnych nie jest to jednak duża strata ? papiery BGK i tak dostępne są tylko na BondSpot ? segmencie Catalyst przeznaczonym dla inwestorów hurtowych. Do tego segmentu należą także obligacje Banku Ochrony Środowiska, Polkomtela, Europejskiego Funduszu Hipotecznego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, IPF Investment Polska (operator Providenta), LCC Corp, Warimpeksu i Mulimediów Polska. Po ich wyjęciu, rynek obligacji korporacyjnych dostępnych dla inwestorów indywidualnych wart jest 3 mld złotych, a ich średnie oprocentowanie wynosi 10,37 proc..

Nie jest to więc duży rynek biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie Polacy mają na depozytach bankowych ulokowane 410 mld zł. Porównując różnicę oprocentowania lokat bankowych i obligacji, trend wzrostowy rynku korporacyjnych papierów dłużnych wydaje się przesądzony, o czym świadczą zresztą prowadzone non-stop subskrypcje nowych emisji i liczne debiuty na Catalyst.

Oczywiście nie każdy posiadacz lokaty skusi się na zakup lepiej oprocentowanej obligacji korporacyjnej, ponieważ taka decyzja niesie ze sobą określone ryzyko. W blisko dwuletniej historii Catalyst udało się jak dotąd uniknąć bankructwa emitenta obligacji, ale nieprzyjemne dla posiadaczy papierów dłużnych incydenty miały już miejsce. Spółka Anti nie spłaciła obligatariuszy zgodnie z harmonogramem w czerwcu, obiecując im zwrot środków z trzymiesięcznym poślizgiem (i karnymi odsetkami za zwłokę), zaś ZPS Krzętle opóźniły o kilka dni wypłatę należnych odsetek ze względu na zmiany w zarządzie spółki.

Bezpieczniej, ale mniej
Równie wielki wpływ, który BGK wywiera na statystyki rynku obligacji korporacyjnych, na segment obligacji komunalnych wywiera Warszawa. Stolica wprowadziła do obrotu obligacje warte 2,1 mld zł, a cały rynek obligacji gminnych wart jest obecnie 2,35 mld zł. Bez uwzględniania stołecznych papierów ten segment rynku wart jest już tylko 252,8 mln zł, a suma należnych odsetek, które zostaną wypłacone do końca roku spada do 6,4 mln zł. Średnie oprocentowanie ? bez uwzględniania Warszawy wynosi obecnie 5,94 proc. ? znacznie mniej niż dla obligacji korporacyjnych, ale za to ryzyko upadłości gmin jest niemal tak samo niskie (lub tak samo wysokie jeśli ktoś woli) jak upadłości skarbu państwa.
W przypadku obligacji banków spółdzielczych średnie oprocentowanie wynosi obecnie 7,8 proc., a dostępny w całości dla inwestorów indywidualnych ten segment rynku wart jest 222 mln zł.

Emil Szweda,
Noble Securities
www.noblesecurities.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , ,

Podobne artykuły :