Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Botnety podstawowym narzędziem przestępców w Internecie

7 października 2011

W pierwszym półroczu 2011 r. odnotowano blisko 4 mln niebezpiecznych incydentów w polskim Internecie ? wynika z najnowszego raportu CERT Polska. Większość z nich jest wynikiem działalności botnetów ? wszechstronnego narzędzia wykorzystywanego często
w celach zarobkowych przez cyberprzestępców.

Jak wynika z raportu za pierwsze półrocze 2011 r. przygotowanego przez zespół CERT Polska, w tym okresie zgłoszono 3 906 411 incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W przeważającej mierze były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i innej działalności botnetów (sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem). CERT Polska odnotował 2 151 415 przypadków spamowania oraz 1 074 881 ataków botnetowych.

W pierwszych szczęściu miesiącach 2011 r. w Polsce miało miejsce kilka groźnych ataków. W lutym pojawił się nowy wariant robaka Zeus, który atakował telefony komórkowe i przechwytywał informacje z SMS-ów, w tym te dotyczące autoryzacji transakcji bankowych. Z kolei w kwietniu zaatakował trojan Spy-Eye, ukryty w elektronicznych fakturach, który wykradał poufne informacje wprowadzane na stronach internetowych (np. kody dostępowe).

?Cyberprzestępczość to realny problem i to w skali całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby dostawcy usług i operatorzy internetowi współpracowali ze sobą w celu lepszego wykrywania i zapobiegania incydentom pojawiającym się w sieci.? ? mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

Ograniczenie negatywnego wpływu zagrożeń sieciowych zależy w dużej mierze od świadomości osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zwróceniu uwagi na ten problem i wskazaniu sposobów radzenia sobie z zagrożeniami płynącymi z Internetu służy międzynarodowa konferencja SECURE, organizowana od piętnastu lat przez NASK i działający w ramach instytutu zespół CERT Polska. W tym roku, od 24 do 26 października w Warszawie, spotkają się przedstawiciele takich firm jak: Microsoft, HP, Symantec czy Facebook oraz reprezentanci instytucji międzynarodowych (m.in. Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz Govcert.nl). Honorowy patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Pełna wersja raportu CERT dostępna jest na stronie: http://www.cert.pl/PDF/Raport_CP_1H2011.pdf
Więcej informacji nt. konferencji SECURE 2011: http://www.secure.edu.pl/

O Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK)
www.NASK.pl jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badań naukowych prowadzonych w NASK jest opracowywanie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność
i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Szczególne miejsce
w pracach Instytutu zajmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team), zespół Dyżurnet.pl przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie, a w ramach Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia – szczególnie z obszaru bezpieczeństwa ICT – niewystępujące w standardowych ofertach firm szkoleniowych. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki (np. ARAKIS – system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci oraz Kwalifikowane Reagowanie na Incydenty, – usługę wykrywania Phishingu). NASK prowadzi także rejestr narodowej domeny .PL. Ważnym obszarem aktywności instytutu jest działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :