Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Bilety na fakturę

22 października 2013

Czy podróżowanie komunikacją miejską możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Nie wszystkie firmy korzystają z samochodów. Auto oznacza wydatki. Wielu przedsiębiorców nie ma nawet prawa jazdy. Chcąc dostać się np. na spotkanie biznesowe podatnicy wybierają komunikację publiczną: autobus, tramwaj czy pociąg.

Aby dany wydatek mógł stanowić koszt podatkowy musi wywierać bezpośredni lub pośredni wpływ na uzyskany przychód i musi być właściwie udokumentowany.

– W razie ewentualnego sporu z organami podatkowymi, trzeba mieć przygotowane argumenty, które pozwolą udowodnić, że dany zakup (bilet) służy działalności gospodarczej – tłumaczą specjaliści z Biura Rachunkowego VAT w Krakowie. W przypadku korzystania z biletu miesięcznego można oszacować w jakiej części bilet miesięczny wykorzystywany jest do celów firmowych, a w jakiej do celów prywatnych i zaliczyć w koszty tylko część dotyczącą działalności gospodarczej.

Podstawowym dokumentem dotyczącym wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu jest oczywiście faktura. Co z biletami tramwajowymi czy autobusowymi? Przecież nie poprosimy kierowcy/motorniczego o fakturę.

Jak się okazuje, bilety jednorazowe uprawniające nas do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km można traktować jak faktury VAT ale muszą w swojej treści zawierać:

– nazwę i NIP sprzedawcy,

– numer i datę,

– informację o usłudze,

– kwotę wraz z podatkiem,

– kwotę podatku.

bilety_na_fakture– Posiadając taki bilet mamy prawo odliczyć podatek VAT pod warunkiem, że istnieje związek pomiędzy dokonanym zakupem biletu a wykonywanymi przez nas czynnościami opodatkowanymi– dodają doradcy podatkowi z krakowskiej kancelarii.

Niestety, w przypadku biletów na komunikację miejską, podatnicy nie mają takiej możliwości (brakuje pięciu wspomnianych wyżej warunków i z reguły trasa przejazdu jest krótsza niż 50 km– przyp. Autor).

W przypadku biletów na komunikację miejską przedsiębiorca może zakupić na fakturę bilety jednorazowego przejazdu od razu na cały miesiąc podróżowania po mieście i wykazać, że wszystkie przejazdy były służbowe. W takiej sytuacji wydatek może stanowić koszt podatkowy, a podatnik VAT może odliczyć podatek VAT naliczony na fakturze.

Tagi: ,

Podobne artykuły :