Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Bernard Lawrence Madoff – biografia oszusta

22 marca 2009

Bernard Lawrence Madoff ? zwany tak przez rodzinę, jak i przyjaciół ?Bernie? ? urodził się 29 kwietnia 1938 r. w żydowskiej rodzinie, mieszkającej w Queens ? największej dzielnicy Nowego Jorku. Jego młodość, studia i początek kariery okryte są mgłą tajemnicy. Dotychczas wiemy tylko to, co sam o sobie dosyć dyskretnie rozpowszechniał. Otaczała go aura mitu ? legendarnego amerykańskiego człowieka sukcesu.


Wiemy, że uczęszczał do Far Rockway High School i że zdał tam maturę w 1956 r. W czasie nauki w szkole średniej, jako szesnastolatek poznał o trzy lata młodszą od siebie Ruth Aspen, swoją przyszłą żonę.
Dawał do zrozumienia, że ukończył studia magisterskie (z tytułem Master of Business Administration) na znanej amerykańskiej uczelni ? New York University, nie popierając tego żadnymi dokumentami. Natomiast są dowody, że rozpoczął studia wyższe w Alabamie, a następnie przeniósł się na mniej prestiżowy Hofstra University w Nowym Jorku, gdzie uzyskał tytuł Bachelor?s Degree w zakresie nauk politycznych.
Ceremonia zaślubin Berniego z Ruth Aspen odbyła się najprawdopodobniej na początku lat 60. Związek trwa nadal. Ruth urodziła dwóch synów: Marka (1964 r.) oraz Andrew (1966 r.).
Stałym miejscem zamieszkania Bernarda Madoffa jest Nowy Jork, gdzie posiada szereg nieruchomości. Do niedawna był również właścicielem okazałej rezydencji w Palm Beach oraz kilku mniejszych w innych częściach Stanów Zjednoczonych, jak również w Cap d?Antibes we Francji. Warto zwrócić uwagę, że od kilkunastu lat Cap d?Antibes stał się ulubionym miejscem nabywania posiadłości we Francji przez rosyjskich oligarchów oraz mafiosów.
Madoff był aktywnym działaczem oraz wspomagał szereg żydowskich organizacji charytatywnych. Okazało się, że w przypadku niektórych jego finansowe wsparcie oparte było na nielegalnie zdobywanych pieniądzach. Udzielał gwarancji bez pokrycia. Uważany był za niezwykle pedantycznego i skrupulatnego człowieka. Część wolnego czasu poświęcał na uzupełnianie swej pokaźnej kolekcji zegarków.

Interesująca kariera biznesowa

Podobno, by uzbierać trochę pieniędzy, już jako student Far Rockway High School w czasie wakacji pracował jako ratownik oraz zajmował się instalacją urządzeń i systemów irygacyjnych. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczył na biznes. Mając zaledwie 22 lata zasłożył pierwszą firmę inwestycyjną z 5000 USD jako kapitałem zakładowym.
Firma ta stała się zalążkiem jego późniejszego imperium finansowego. Po 10 latach działalności była warta 100 tys. USD, a w 2000 r. wartość aktywów firmy Bernard L. Madoff Investment Securities LLC oceniano już na 300 mln USD.
Z czasem firma Madoffa rozwijała się coraz bardziej dynamicznie, szczególnie po tym, jak Bernie objął stanowisko prezesa NASDAQ, drugiej co do wielkości i ważności giełdy w Stanach Zjednoczonych oraz stał się członkiem ekskluzywnych klubów Palm Beach Country Club oraz Boca Raton Club. Wielu prominentnych członków tych klubów padło ofiarami późniejszych finansowych machinacji swego kolegi.
Jako prezes NASDAQ zasłynął z tego, że pierwszy na świecie wprowadził na podległej giełdzie nowoczesną technologię elektronicznych transakcji. Zaufanie klientów podbudowywał członkostwem i niejednokrotnie prominentnymi pozycjami w szeregu organizacji zawodowych skupiających maklerów i brokerów giełdowych. Przykładem jego przewrotności i wyrachowania jest współudział w założeniu, a następnie również w zarządzaniu International Securities Clearing Corporation w Londynie ? organizacji mającej na celu, między innymi, podnoszenie standardów i etyki zrzeszonych firm maklerskich i brokerskich.

W takich okolicznościach łatwo umacniał się wizerunek BMIS. Jego firmie w szybkim tempie przybywało bogatych klientów, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych, ponieważ zapewniała swoim inwestorom stałe dywidendy w wysokości co najmniej 10 proc. w skali rocznej. To znacznie więcej aniżeli oferty podobnych biznesów. Pomimo takich dywidend firmę stać było na szeroko zakrojone akcje charytatywne i różnego rodzaju kosztowne sponsorowania.
Dodatkowym istotnym elementem wspomagającym rozwój firmy była zorganizowana przez Berniego (przypuszczalnie przy pomocy żony) siatka ?naganiaczy?, czyli osób, które świadomie lub nieświadomie namawiały innych do powierzania mu swych kapitałów. Większość z nich działała w dobrej wierze, gdyż sami powierzyli oszustowi swoje oszczędności i podobnie jak wielu innych zostali z niczym.
Niepomiernie wysokie dywidendy budziły zdziwienie w niektórych kręgach finansowych, lecz nikt oficjalnie nie podawał w wątpliwość poczynań firmy kierowanej przez osobę tak wysoce cenioną i szanowaną w kręgach amerykańskiego biznesu. Podobno w dniach poprzedzających jego przyznanie się do winy Madoff rozdzielił to, co mu pozostało, czyli około 300 mln USD pomiędzy personel firmy, członków rodziny i przyjaciół.

Niewyraźna rola członków rodziny
Obecnie wszyscy bez wyjątku członkowie bliskiej rodziny Berniego próbują przekonywać, że nie mają nic wspólnego z jego machinacjami. Część z nich odżegnuje się od jakiejkolwiek pracy dla lub w BMIS, a ci, którzy byli związani z tą firmą utrzymują, że pracowali w pionie maklerskim na 18 i 19 piętrze Lipstick Building, podczas gdy szef swoją działalność doradczą i przekręty przeprowadzał w swym biurze na 17. piętrze.
Jak dotychczas nie ma mocnych dowodów na to, że członkowie rodziny Berniego zdawali sobie sprawę z jego wieloletnich machinacji, ale również nie można wykluczyć tego, że nawet o ile o nich nie wiedzieli, to musieli podejrzewać, że nie wszystko jest ?czyste jak kryształ?.
Wydaje się, że bez nakreślenia ich roli w pajęczej sieci utkanej misternie z inicjatywy głowy rodu, trudno wyrobić sobie pojęcie o budowanym przez lata systemie korupcyjnym, który między innymi umożliwił tak olbrzymie sprzeniewierzenia. Na przestrzeni ostatnich kilku dziesiecioleci do pracy w Bernard L. Madoff Investment Securities LLC przystąpili: w 1965 r. Peter Madoff, młodszy brat Berniego, w 1978 r. Charles Wiener, jego siostrzeniec, w 1986 r. jego starszy syn Mark, w 1988 r., młodszy syn Andrew, a w 1990 r. bratanek Roger (zmarł w 2006 r.), w 1995 r. bratanica Shana.
Pomimo że żona Berniego Ruth oraz jego szwagierka Marion oficjalnie nie pracowały w BMIS, wygląda na to, że mają swój udział w propagowaniu firmy oraz w zabezpieczeniu kruczkami prawnymi sporej części majątków osobistych swych mężów przed roszczeniami wierzycieli

Peter Madoff, lat 63, młodszy brat Berrniego
Peter jako pierwszy z rodziny podjął pracę w BMIS, w 1967 r., dwa lata przed ukończeniem studiów prawniczych na School of Law na Fordham University w Nowym Jorku. Wkrótce po wstąpieniu do firmy ożenił sie z Marion, z którą miał dwoje dzieci, córkę Shanę oraz syna Rogera. Roger podjął pracę w firmie stryja w 1990 r. W niecałe 10 lat później zapadł na leukemię, przestał pracować zawodowo i zmarł w 2006 r. Jest autorem książki ?Leukemia for Chickens? (?Leukemia dla Kurczaków?), oddającej z humorem jego czteroletnie zmagania z chorobą. Dziś dodaje ona animuszu wielu dzieciom dotkniętym białaczką. Peter od samego początku uważany był w firmie i wśród jej klientów za zastępcę swego starszego brata. Przez co najmniej ostatnich 20 lat bezpośrednio kierował pionem maklerskim Madoff Securities. Ponadto odpowiadał za sprawy formalno-prawne i był nieoficjalnym doradcą prawnym swego brata. Miał pokaźny udział w budowie elektronicznej platformy transakcji maklerskich innowacji, która znacznie przyczyniła sie do podniesienia rangi i prestiżu firmy. Oficjalnie jego własna praca i nadzorowanego przez niego pionu ? poza administracją ? nie miały kompletnie nic wspólnego z działalnościa pionu doradczo-inwestycyjnego, kierowanego osobiście przez szefa firmy. Jednak w trakcie śledztwa okazało się, że Peter był jedyną osobą, którą Bernie dopuszczał do wglądu w rozrachunki związane z jego działalnością inwestycyjną. Peter Madoff zasiada w radach nadzorczych wielu firm i stowarzyszeń. Ostatnio, po ujawnieniu miliardowej afery brata, zrezygnował z udziału w radzie nadzorczej Securities Industry and Financial Markets Association ? organizacji zrzeszających najważniejszych maklerów i brokerów giełdowych Stanów Zjednoczonych. Podobno Bernie zwierzył się bratu ze swych przestępstw w nocy poprzedzającej dzień jego przyznania się do winy. Mimo że dotychczas nie ma wyraźnych dowodów uczestnictwa Petera Madoffa w machinacjach brata, nasuwa się pytanie, dlaczego przekręty Berniego zgłosili synowie, a nie on sam jako druga co do znaczenia osoba w firmie? Wydaje się, że jako osoba odpowiedzialna za sprawy formalno-prawne BMIS zgodnie z prawem USA (Investment Advisors Act 1940) stał się automatycznie współwinnym z tytułu niedopełnienia ciążącego na nim obowiązku nadzoru nad prawidłowością przeprowadzanych transakcji.
Prócz mieszkania w Nowym Jorku Peter był właścicielem okazałej posiadłości w Palm Beach, niedaleko rezydencji brata.
Wśród bogatych hobbystów znany jest ze swej słabości do luksusowych samochodów.

Mark Madoff, 44-letni starszy syn Berniego
Mark dołączył do firmy w 1986 r. niedługo po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Michigan. Szybko awansował i kilka lat później objął funkcję szefa działu notowań giełdowych. Na początku 2007 r., razem z bratem Andrew i kuzynką Shaną Madoff – Swanson założył spółkę Madoff Energy Llc ? firmę zajmującą się poszukiwaniami i eksploatacją ropy i gazu na terenie niektórych stanów USA. Rok później, w powiązaniu z innymi inwestorami, założone zostały oddzielne firmy: Madoff Energy III Llc, Madoff Energy IV Llc oraz Madoff Energy V Llc. Istnieje podejrzenie, że spółki te były do pewnego stopnia parawanem dla nielegalnych operacji Berniego. Niektórzy komentatorzy doszukują się powiązań pomiędzy tymi firmami a rodzinnymi biznesami Bushów i Cheneya.
Gdy w 2000 r. rozwodził się ze swą pierwszą żoną Susanne, w czasie rozprawy okazało się, że jego osobisty majątek wynosił już blisko 8,5 mln USD, a w poprzedzającym roku, z tytułu swej pracy u tatusia zarobił okrągłą sumkę 700?000 USD. Ponadto w tym czasie zakupił nową posiadłość, pozostawiając swoją dotychczasową rezydencję byłej żonie. Ożenił się ponownie w 2004 r., ale chodzą słuchy, że rozszedł się także z drugą żoną.


Jest właścicielem 15 nieruchomości, w tym apartamentu w Nowym Jorku wycenionego na 6 mln USD oraz wielomilionowej wartości domów na Manhattanie oraz w Nantucket (Massachusetts). Posiadał znaczne udziały w firmie swego ojca, ale wycofał je z nieznanego powodu jeszcze przed rozwodem z pierwszą żoną. Dziwne jest to, że w przeciwieństwie do niektórych członków rodziny czy przyjaciół klanu Madoffów, zarówno Mark jak i jego młodszy brat Andrew, większości swoich pieniędzy nie powierzyli do zainwestowania ojcu, lecz niektórym z jego konkurentów. Fakt ten podważa stwierdzenie ich adwokatów, że oszustwo ojca nie tylko ujemnie odbiło się na ich psychice, ale także zniszczyło ich finansowo. W całej tej zawiłej pajęczynie powiązań rodzinnych, biznesowych i towarzyskich warto zwrócić uwagę na jeden dosyć istotny szczegół. Chodzi o powiązania Madoffów z Mary L. Schapiro, powołaną ostatnio przez prezydenta Obamę na szefa Security & Exchange Comission. W 2001 r. Schapiro, wówczas jeszcze prezes poprzednika Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), wewnątrzbranżowego nadzoru nad maklerami i brokerami, powierzyła Markowi Madoffowi stanowisko członka rady National Ajudicatory Council, czyli organu opiniującego wykonanie kar dyscyplinarnych nakładanych przez jej instytucję.

koniec części I, czytaj część II

autor: Jerzy Wachsberger www.GazetaFinansowa.pl

logo_gazetaufinansowa

Przeczytaj inne teksty z Gazety Finansowej:
Ukarać spekulantów,
Banki nam pomogą ? a kto pomoże bankom?,
Co banki muszą trzymać w tajemnicy?,

Przejdź do spisu treści blisko 800 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: ,

Podobne artykuły :