Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Banki płacą coraz niższe odsetki

12 lipca 2010

Kolejne instytucje finansowe obniżają oprocentowanie lokat. Tym razem na taki ruch zdecydowali się również liderzy rynku. Jedenaście banków obniżyło w ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie lokat. Zmiany na swoją niekorzyść odczują klienci Allianz Banku, BZ WBK, Deutsche Banku, Eurobanku, Inteligo, Kredyt Banku, mBanku, Meritum Banku, Noble Banku, PKO BP i Toyota Banku.


Jak zwykle kilka banków zafundowało swoim klientom również nieco lepsze oferty. Kredyt Bank i Bank Millennium wprowadziły lokaty z dzienną kapitalizacją, czyli takie, które pozwalają uniknąć konieczności płacenia podatku Belki. W pierwszej z tych instytucji można założyć kwartalny internetowy depozyt, który przyniesie tyle co tradycyjna lokata na 5 proc. (od tej kwoty należy odliczyć podatek Belki). Lokata na pół roku oznacza zysk sięgający 5,3 proc. W przypadku Millennium depozyty antypodatkowe mogą przynieść tyle, co lokata na 5 proc. w skali roku.

Przez ostatnie miesiące stawki obniżały głównie duże banki oferujące przeciętną wysokość oprocentowania. Instytucje, które miały najlepsze oferty, przez kilka miesięcy ich nie zmieniały i można było znaleźć lokaty przynoszące nawet 7 proc. w skali roku. Teraz jednak na tak wysokie stawki nie ma co liczyć. Ile więc można zarobić na najlepszych lokatach? W Open Finance, jak co miesiąc, sprawdziliśmy oprocentowanie depozytów w 34 bankach. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne, jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy  stawki obowiązujące przy wpłacie 5 tys. zł.

Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Volkswagen Banku direct, który płaci 4,35 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,52 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 4,85 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, a więc odpowiada tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 5,99 proc. Na kolejnej pozycji plasują się antypodatkowe depozyty przynoszące tyle, co lokata na 5 proc. Taką ofertę znajdziemy bezpośrednio w Getin Noble Banku oraz we wspomnianym Kredyt Banku i Millennium. W przypadku depozytu na pół roku najwięcej zyskamy również w serwisie lokaty.open.pl, bo tu lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5 proc. na rękę, co odpowiada tradycyjnej lokacie z podatkiem na 6,17 proc. Nieco lepsza oferta obowiązuje w tej instytucji w przypadku rocznych depozytów. Zysk może wynieść 5,25 proc. netto, czyli tyle, co na lokacie z podatkiem z oprocentowaniem 6,48 proc. Amatorzy dwuletnich lokat mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga ? ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chcemy założyć dwuletnią lokatę o stałym oprocentowaniu to najwyższą stawkę oferuje FM Bank, który wprowadził do oferty dwuletnią lokatę z dzienną kapitalizacją, na której można zarobić tyle co na tradycyjnym depozycie przynoszącym 6,48 proc. w skali roku.

logo_noweopenMateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły :