Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Akcja „Wynajmuj bezpiecznie”: Zanim zdecydujesz się na wynajem…

25 sierpnia 2010

68% studentów twierdzi, że szukając mieszkania bądź stancji do wynajęcia, spotkało się z niechęcią ze strony właścicieli. Jak i gdzie szukać aby uniknąć stresów i nieprzyjemności? Jakich reguł przestrzegać, czego bezwzględnie unikać? Przedstawiamy poradnik akcji ?Wynajmuj bezpiecznie? powstały na bazie doświadczeń użytkowników oraz pracowników serwisu nieruchomości www.szybko.pl.


Gdzie szukać ofert wynajmu?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis nieruchomości www.szybko.pl wynika, że niemal wszyscy studenci szukają ofert w Internecie. Ponad połowa kontaktuje się ze znajomymi, a 34% sięga do ogłoszeń  prasowych. Zdecydowanie mniej osób decyduje się na usługi agencji nieruchomości, a 14% studentów sprawdza oferty ze studenckich biur kwater. Każde z tych źródeł informacji ma swoje zalety, ale także pułapki, o których warto wiedzieć, aby nie dać się szukać lub po prostu nie tracić czasu.

źródło: szybko.pl

Internet

Ogłoszenia w Internecie dają szukającym wiele możliwości i cały zestaw szczegółowych informacji, więc łatwo możemy wyeliminować nieatrakcyjne oferty. Aktualność ogłoszenia jest w każdym przypadku pierwszorzędną informacją, a w  gorącym okresie dla wynajmu, czyli w sierpniu i  wrześniu, szukając w Internecie, należy najpierw sprawdzić datę zamieszczenia ogłoszenia.  Jeśli pochodzi sprzed kilku tygodni, to najprawdopodobniej może być już nieaktualne, ponieważ ogłoszeniodawcy nie zawsze usuwają oferty z serwisów zaraz po wynajęciu. Kolejną kluczową informacją jest cena. Internetowe serwisy  nieruchomości umożliwiają sprawne segregowanie ogłoszeń i znalezienie ofert, które mieszczą się w studenckim budżecie. Tu pojawia się kolejna pułapka, czyli oferty niezwykle atrakcyjne cenowo, np. kawalerka w centrum Warszawy za 900 złotych. Może to być tzw. ?ogłoszenie wabik? zamieszczone przez pośrednika bądź pseudo-pośrednika, które skłania nas do wykonania telefonu, po czym uzyskujemy informację, że oferta jest nieaktualna, ale są inne tylko ?nieco droższe?.

Przeglądając ogłoszenia należy również zwrócić uwagę na szczegółowość i rzetelność opisu oraz zamieszczone zdjęcia. Pozwolą nam one stwierdzić jaki jest standard i stan techniczny mieszkania. Mieszkania, które już na zdjęciach wyglądają mało atrakcyjnie, można od razu wyeliminować. Warto również wykorzystać narzędzie jakim jest mapa.  Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretną lokalizację w ten sposób najłatwiej znajdziemy interesujące nas oferty.

Znajomi

Poszukiwanie informacji, o mieszkaniach do wynajęcia wśród bliższych i dalszych znajomych, to bardzo dobry i zaskakująco skuteczny sposób. W tym przypadku warto przede wszystkim skonfrontować oferowane przez znajomych warunki wynajmu z cenami rynkowymi i oczywiście obejrzeć mieszkanie i okolicę przed podjęciem decyzji. Nawet dobry znajomy może mieć inne potrzeby i wymagania mieszkaniowe niż my, a kupowanie przysłowiowego ?kota w worku?, nawet z najlepszymi referencjami, może mieć przykre konsekwencje. Jak w każdym innym wypadku należy uregulować formalności: ustalić wysokość  czynszu i innych opłat i podpisać umowę z właścicielem wynajmowanego mieszkania.

Prasa

Ogłoszenia dotyczące nieruchomości można znaleźć w niemal każdej lokalnej gazecie, choć ofert wynajmu jest zdecydowanie mniej niż kilka lat temu. W prasie również pojawia się problem aktualności oraz ogłoszeń będących promocją biur pośrednictwa . Dużym brakiem w przypadku ogłoszeń w gazetach jest bardzo ograniczona ilość informacji. Otrzymujemy właściwie tylko wielkość mieszkania, cenę i przybliżoną lokalizację.

Studenckie biura kwater

?Kąt dla studenta? czy inne tego typu przedsięwzięcia prowadzone są zazwyczaj przez samorządy studenckie lub inne organizacje uczelniane. Działają tylko przez krótki czas i  nie są sformalizowane czy nadzorowane. Zdarza się, że co roku zajmuje się takim biurem inna osoba, więc zazwyczaj funkcjonowanie takiego biura ogranicza się do wywieszania ogłoszeń na uczelnianej tablicy.
Niewątpliwą zaletą  jest fakt, iż do studenckich biur oferty zgłaszają bezpośrednio właściciele, a więc wynajmując nie będziemy płacić prowizji.

Agencje nieruchomości

Wiele z ogłoszeń zarówno w Internecie jak i w prasie pochodzi od pośredników. Studenci niechętnie korzystają z usług agencji, ponieważ wiąże się to z dodatkowym kosztem od 50 do 100% wartości miesięcznego czynszu. Z drugiej strony w ramach usług solidnego i licencjonowanego pośrednika, oprócz znalezienia mieszkania, mamy również zagwarantowany udział i pomoc w podpisaniu umowy i odbiorze mieszkania. Warto pamiętać, że prowizję płacimy dopiero po podpisaniu umowy. Nie należy korzystać z usług pseudo-pośredników, którzy żądają opłaty za udostępnienie danych kontaktowych. W takich sytuacjach zazwyczaj okazuje się, że mieszkanie już zostało wynajęte albo nie sposób skontaktować się z właścicielem.

Podstawowe zasady bezpiecznego wynajmu (materiał Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji)

Najczęstsze przypadki niezgodnych z prawem zachowań związanych z wynajmowaniem lokali to:
–    Kradzież wyposażenia mieszkania
–    Podnajmowanie innym najemcom (wynajmujący ogłasza lokal oraz pobiera zaliczki na poczet wynajmu mieszkania, po czym ślad po nim ginie)
–    Zniszczenie wnętrz lub wyposażenia mieszkania
–    Nieregulowanie rachunków przez najemcę
–    Próba sprzedaży nieruchomości (po podrobieniu dokumentów własności nieruchomości)

Większość z wyżej wymienionych przestępstw wynika z faktu niezawarcia umowy pomiędzy wynajmującym a najemcą. Około 44% osób wynajmujących mieszkania i aż 61% wynajmujących stancje nie podpisuje umów. Poszkodowani właściciele w obawie przed konsekwencjami nie zgłaszają takich przypadków. W przypadku braku umowy  bardzo trudno jest odzyskać utracone i zniszczone mienie. Z drugiej strony osoba wynajmująca nie podpisując umowy pozbawia się praw najemcy i np.: może być w każdym momencie wyeksmitowana bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Kluczowe zagadnienia do sprawdzenia w procesie wynajmu:
–    Zawarcie umowy najmu, która ureguluje zasady wynajmu i będzie podstawą dochodzenia roszczeń na drodze sądowej
–    Sprawdzenie dokumentów osoby wynajmującej nieruchomość ? czy nie są podrobione
–    Sprawdzenie czy osoba, która wynajmuje nieruchomość jest jej właścicielem oraz autentyczności dokumentów, którymi posługuje się właściciel
–    Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania i stanu liczników.

źródło: Szybko.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :