Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

8 zasad bezpiecznej jazdy na święta

18 grudnia 2012

Przed nami długi okres świąteczny. Zanim wyruszymy w drogę do rodziny lub na narty – warto upewnić się, że nasz samochód jest pełni przygotowany do trudnych warunków pogodowych. Opady śniegu, oblodzenie jezdni i wcześnie zapadający zmrok nie ułatwią nam jazdy samochodem. Co sprawdzić przed wyjazdem? Radzi Krzysztof Michałek, Kierownik Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.

1. Widoczność zawsze i wszędzie
Oblodzony bądź ośnieżony samochód, zaparowane od środka szyby – to stałe problemy kierowców, którzy jeżdżą zimą. Choć czasem brakuje nam cierpliwości, by przed ruszeniem w drogę zadbać o odpowiednie oczyszczenie wszystkich elementów auta – zdecydowanie warto poświęcić na to kilka minut. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, a przy okazji także o stan naszego portfela. Za jazdę samochodem z ograniczoną widocznością grozi nam bowiem mandat w wysokości do 500 zł.

2. Zimówki to podstawa
Choć nie ulega wątpliwości, że w warunkach zimowych odpowiednie opony znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze, w dalszym ciągu wielu kierowców z nich rezygnuje. Warto pamiętać, że w warunkach zimowych letnie opony, zrobione z twardszej gumy tracą przyczepność na śniegu i lodzie, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu, a tym samym wypadku bądź stłuczki. Dlatego w zimowe ogumienie zdecydowanie warto zainwestować. Jeżeli wybieramy się na narty – pamiętajmy ponadto o zabraniu ze sobą łańcuchów. Znacznie ułatwią poruszanie się po zaśnieżonych, górskich drogach.

3. Hamulce przede wszystkim
Na mokrej, czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania może wydłużać się nawet o połowę. Dlatego w okresie zimowym, szczególnie przed dłuższą trasą warto szczególnie zadbać o układ hamulcowy. Najlepiej udać się w tym celu do odpowiednio przygotowanej stacji obsługi, gdzie kontrola hamowania zostanie wykonana na specjalistycznym sprzęcie. Warto ponadto pamiętać, że płyn hamulcowy powinien być wymieniany co dwa lata.

4. Płyn do spryskiwaczy
Prozaiczna czynność w postaci uzupełniania płynu do spryskiwaczy często umyka kierowcom w ferworze zajęć. Zimą, gdy szyby szybciej się brudzą to szczególnie niebezpieczne. Uzupełniając go pamiętamy, że powinien być dostosowany do ujemnych temperatur. Używanie nieprawidłowego płynu może spowodować  zamarznie w przewodach lub pozostawianie smug na szybie, co ogranicza widoczność. Warto więc o tej prozaicznej czynności pomyśleć zanim trudna sytuacja zaskoczy nas na trasie.

5. Dobre oświetlenie
W okresie zimowym zmierzch zapada bardzo szybko. Dlatego przed jazdą kontrolnie przyjrzyjmy się, czy wszystkie żarówki są w pełni sprawne. Dodatkowo upewnijmy się również, że ich ustawienie jest prawidłowe. Nieodpowiednio ustawione światła zmniejszają widoczność lub powodują zagrożenie poprzez oślepianie kierowców jadących z przeciwka.

6. Sprawny akumulator
Przy niskiej temperaturze otoczenia, akumulator może sprawić problemy z uruchomieniem silnika. Jeżeli już w ciągu roku mieliśmy problemy z odpalaniem – zimą nasz akumulator może w ogóle nie zadziałać. By temu zapobiec – sprawdźmy stan jego naładowania. Zwłaszcza jeżeli korzystamy z niego już kilka lat.

7. Zadbajmy o dzieci
Jeżeli podróżujemy z dzieckiem, zadbajmy o fotelik oraz odpowiednie przygotowanie małego pasażera do drogi.  Sprawdźmy, czy fotelik został dobrze zamontowany, a także czy dziecko jest odpowiednio przypięte pasami. Upewnijmy się również, że maluch nie będzie nudził się w czasie jazdy dekoncentrując kierowcę. Bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę upewnijmy się także, że na siedzeniach samochodu, tylnej półce i w bagażniku nie ma przedmiotów zbędnych lub nie przymocowanych na stałe do pojazdu, ponieważ w przypadku hamowania mogą przemieścić się i uderzyć pasażerów lub kierowcę.

8. Ważne ubezpieczenie
Choć polisa nie uchroni nas stłuczką czy wypadkiem – może znacząco zniwelować jego negatywne skutki. Dlatego poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, warto zainwestować w dodatkową ochronę zapewnianą w ramach Autocasco. Dzięki polisie będziemy mogli otrzymać odszkodowanie w sytuacji gdy dojdzie do zderzenia, a także jeżeli nasze auto zostanie zniszczone przez osobę trzecią, czy siły przyrody. Przyda się również na wypadek kradzieży auta, szczególnie jeżeli nawet przez krótki czas planujemy pozostawiać auto w mniej znanym miejscu.

Liberty Direct
www.libertydirect.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi: ,

Podobne artykuły :