Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

2013 rekordowym rokiem w sprzedaży mieszkań od początku kryzysu

23 kwietnia 2014

Kryzys całkowicie odmienił rynek mieszkaniowy, zmniejszając popyt na mieszkania. Jednak 2013 rok przyniósł duże zmiany i to właśnie ten okres stał się punktem zwrotnym – to wtedy Polacy zakupili najwięcej nowych mieszkań od kilku lat.

Rynek nieruchomości przez długi czas był w zastoju. Deweloperzy nie mogli znaleźć klientów nawet na wybudowane już mieszkania, chociaż przed okresem kryzysu kupowane były nawet „dziury w ziemi”. Teraz jednak znów obserwowane jest ożywienie. Rok 2013 stał się jednym z kluczowych – Polacy zdecydowali się na zakupienie ponad 9,5 tysiąca mieszkań od deweloperów w dużych miastach, co daje wynik porównywalny do tego sprzed czasów kryzysu.

Zaważyła dostępność kredytów

O tak sporej popularności nowych nieruchomości jednak w dużej mierze nie zaważyła nagła większe zamożność klientów. Nadal kupujemy mieszkania głównie na kredyt, dlatego to dostępność kredytów miała największy wpływ na tak dobre wyniki deweloperów. Wielu kupujących chciało zdążyć przed zmianami dotyczącymi banków wchodzącymi w życie od 2014 roku. Jeszcze rok temu można było wnioskować o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego (teraz jednak jest on już obowiązkowy w wysokości 5% wartości nieruchomości). Właśnie dlatego Główny Urząd Statystyczny zauważył tyko niewielkie ożywienie gospodarcze, podczas gdy deweloperzy nie mogli narzekać na brak klientów.

Kupujemy droższe i większe mieszkania

Przeprowadzone analizy rynku mieszkaniowego w 2013 roku wykazały, że największym powodzeniem cieszyły się mieszkania średniej wielkości, mające przeciętnie od 50 do 70 metrów kwadratowych. Klienci kupowali także mieszkania w dogodnych lokalizacjach oraz z wysoką jakością wykończenia. Podwyższyła się także liczba mieszkań oddawanych z wykończeniem „pod klucz”.

emerytura_next_openNa tej fali stale powstają nowe inwestycje, takie jak mieszkania ATAL we Wrocławiu, które zostały zaprojektowane specjalnie dla klientów doceniających przestrzeń, prestiż oraz doskonałą lokalizację. Nieruchomości czekają na kupujących w samym centrum Wrocławia, a deweloper już teraz nie może narzekać na brak zainteresowanych.

Jak wskazują eksperci, rok 2013 był przełomowy dla rynku mieszkaniowego w Polsce. Trend ma utrzymywać się nadal w 2014 roku, chociaż dostępność kredytów mieszkaniowych jest już niższa. Pojawiły się jednak nowe korzystne rozwiązania, w tym rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który także, jak mówią prognozy, będzie ożywiał w tej dziedzinie polską gospodarkę. To dobry czas, żeby poszukać własnego M.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi: ,

Podobne artykuły :